За първи път в България се прави ДНК мониторинг на кафява мечка

Снимка: НП
Снимка: НП

За първи път в България се изпълнява проект за ДНК мониторинг на кафява мечка.

Изпълнителната агенция по околна среда е бенефициент по проекта, като дейностите ще се изпълняват съвместно с трите национални парка – "Пирин", "Рила" и "Централен Балкан" и пет от държавните горски предприятия. Финансирането е осигурено по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.

ДНК методът е най-съвременният начин за мониторинг и установяване на числеността на даден вид. Генетичните проби ще бъдат събирани от екскременти чрез прилагане на неинвазивен метод. ДНК изследванията ще се извършат в Словения, където е една от най-добрите лаборатории за подобен род изследвания.

Изпълнението на проекта започна с обмяна на опит и обучение в Словения на екип от 18 експерти от ИАОС и представители на партньорите по проекта. В рамките на работните срещи те се запознаха отблизо с методите за оценка на популацията на кафява мечка и организацията на мониторинга на вида в Словения, проведе се и демонстрация за събирането на генетични проби в местно ловно стопанство в планинския масив Динарски планини.

Полевите дейности вече са в ход и ще продължат до края на ноември 2025 г. Реализирането на проекта ще се осъществи в рамките на две години. През 2026 г. ще бъде извършен ДНК анализ на събрания материал в генетична лаборатория в Словения. След оценка на резултатите от български учени и специалисти проектът ще приключи през юни 2027 г.

Като част от Годишния план за мониторинг на компонентите на околната среда, ежегодно на цялата територия на Национален парк „Пирин“ се провежда мониторинг на кафявата мечка на база преки наблюдения на вида и наблюдения на следи от жизнената й дейност.

Кафявата мечка (Ursus arctos) е вид с най-висока защита в България и в Европа. Според Директивата на ЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна видът кафява мечка е под строга защита. Това изискване е въведено в България чрез вписването на вида в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие още през 2002 г.

 
Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини