Лятно училище в Благоевград дава ценни знания и умения на млади онколози и имунолози

Изключително полезна за младите медици е инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“, която се провежда от днес до неделя в Американския университет в Благоевград. Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ Трите дни са наситени с презентации и обучения, в които 15 водещи експерти предават своя клиничен, теоретичен и практичен опит на 25 млади лекари. Разбира се, че сред основните теми за дискутиране и представяне са имунологията, ангиологията, лъчетерапията, дефектите в гените, свързани с ДНК репарация, ще се говори за изкуствения интелект в здравеопазването, како и за проекта „Автоантитела. Особено внимание е отделено на развитието на младите лекари, на иновациите от клиничната практика и на съвременната наука.
„Идеята е да има приемственост, защото медицината е фин занаят. И затова е толкова важно да се предава опитът ни на младите колеги. Тук общуваме и неформално, дистанцията между нас е къса, а дискусията е напълно свободна. На форума се обсъждат най-актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно лечение на онкоболните пациенти - ролята на имуностимуланти и витамини при онкологични заболявания, комбиниране на лъчетерапия с имунотерапия и таргетни медикаменти, предизвикателства в лечението на тумори с имунотерапия, изкуствен интелект в онкологията и много други“, сподели професор д-р Желязко Арабаджиев, който е председател на Българското научно дружество по имуноонкология в страната. Той уточни, че от 2015 г. има в България пациенти, които се лекуват с имунотерапия. Според него този вид лечение променя значително прогнозите на пациентите с онкологични заболявания. Благодарение на новите лекарства те живеят по-дълго и в някои от случаите те живеят толкова дълго, колкото и ако нямат рак.
Проф. Арабаджиев и екипът му не търсят масовост на лятното училище, а привличат най-любознателните и най-мотивираните млади учени. Намират будни хора, които ще могат да поемат от специалистите знания, ще поемат щафетата и след няколко години ще бъдат водещи онколози и имунолози в България. Целта е да се селектира една група от млади учени - онколози и имунолози. Инициативата се провежда за трети път и за втора поредна година е в Благоевград със съдействието на Американския университет. Амбицията на организаторите е това събитие да стане традиция.
"Връзките ни с Благоевград се засилват и има защо това да е така. Тук имате общинска болница по онкология, а наскоро заработи отделение по онкология в частната клиника "Пулс". Вярвам, че с тези две лечебни заведения пациентите от региона ще имат качествена здравна услуга. Нашето намерение е да задълбочим връзките си с Благоевград и градът да се превърне в академичен център по онкология, а и в медицински център", изтъкна професор Арабаджиев.
Той и корегите му обмислят следващата година на този форум да поканят и лични лекари от Благоевградска област, за да бъдат по-добре осведомени, да повишат квалификацията си за онкологичните заболявания. Защото ролята на личните лекари за навременното лечение на рак е много голяма, подчерта професор Арабаджиев, който е началник на онкологичното отделение в болница „Токуда Аджибадем Сити Клиник“ в столицата.
Медикът е убеден, че това трябва да е задачата на всички медици – да се подобри качеството на живот на пациентите с рак, да бъдат излекувани при диагностициране в ранните стадии на болестта, а в по-късните - да се удължи времето на живот с това онкологично заболяване.

Майсторски изваяно лице откриха археолозите в Хераклея Синтика
