Фермери на бунт: Държавата бездейства, животновъдството у нас се ликвидира! 1 кг агнешко за Великден ще е над 20 лева!

Търпението на животновъди от общините по течението на река Струма в Пиринско се изчерпа. Спешно фермерите се събират утре в 11,00 часа в залата на Общинския съвет в Сандански, за да приемат спешна декларация със своята позиция, която ще изпратят до правителството и Народното събрание. Те настояват за спешни действия от страна на държавата, за да се спаси този сектор от ликвидиране. Животновъдите са категорични, че е необходимо да се изплащат адекватни национални помощи, както е в съседни държави като Гърция и Румъния. В южната ни съседка се дава по 2 евро субсидия за килограм телешко, а у нас подкрепата за една крава е 130 лева за цялата година, колкото струва една бала люцерна.
„Ще дадем срок от максимум 10 дни на държавата, за да реагира и да спаси нашия бранш. В противен случай ще започнем безсрочни протести. Искаме край на държавното бездействие, което обрича на гибел хиляди животни и стотици животновъди в цялата страна. Ако продължим по този начин, българско животновъдство няма да има. В момента 80% от телешкото месо у нас е внос, догодина вносът ще е над 95%. До няколко години българите ще забравят вкуса на родното месо – свинско, агнешко и телешко”, заяви за Илинден Прес лидерът на партия РЗС - Яне Янев, който е животновъд.
В момента войната в Украйна допълнително утежнява обстановката. Килограм царевица струва 65 стотинки, толково струват и ечемикът, и фуражната пшеница, концентрираният фураж пък е 80 стотинки за килограм. Реално себестойността на килограм трупно телешко е 14 лева, но фермерите са принудени да го продават на 9 лева за килограм, т.е. губят по 5 лева от всеки един килограм телешко месо.
„Това е разстрел за месодайното говедовъдство в България. Същото важи и за агнешкото – високи цени на фуражи и горива, на ток. За Великден килограм агнешко в магазините ще е на цена от 20 до 25 лева. Ако миналата година живото тегло на агне струваше 6-7 лева за килограм, то тази година ще е поне 10 лева за килограм”, каза още Яне Янев.
Той разкри и друг проблем за животновъдите в региона. Новите планове на НП „Рила” и НП „Пирин” забраняват пашуването на едрите преживни животни в парковете. Според Янев различни екоорганизации са в основата на тази забрана, а самите те искат по европейски проекти да отглеждат зубри и диви коне на територията на парковете, за да спечелят европейски пари.

Над 800 дка са залесени със сухоустойчиви дървета от ЮЗДП за 4 години
