КНСБ организира международно обучение за ролята на уменията

Снимка: КНСБ
Снимка: КНСБ

От 2 до 4 февруари в Конгресен център „Глобус“ на КНСБ се проведе международно обучение на Европейския синдикален институт към Европейската конфедерация на профсъюзите. Български синдикалисти на браншово, регионално и национално равнище обмениха опит с техни колеги от Финландия, Испания и Сърбия.

Фокус е приносът на синдикатите към стратегиите на Европейския съюз и по-конкретно – предизвикателствата и възможностите за приложение на първия принцип на Европейския стълб на социалните права: „Всеки има право на качествено и приобщаващо образование, обучение и учене през целия живот, за да поддържа и придобива умения, които да му позволяват да участва пълноценно в обществото и да се справя успешно с промените на пазара на труда“.

Обект на разискване бе и Докладът от 109-ата конференция на Международната организация на труда „Формиране на умения и учене през целия живот за бъдещето на труда“, представени от д-р Мария Тодорова, директор Дирекция „Професионално образование и обучение“ на Министерството на образованието и науката в България.

Вторият ден бе посветен на повишаване на ангажираността на компаниите за създаване или подобряване на техните стратегии за обучение. Опит за преговорите с работодатели за повишаване на квалификацията и преквалификация ще сподели Карло Фризинг от Камарата на служителите на Люксембург.

Третият ден акцентира върху подобряване на достъпа на работниците и служителите до преквалификация и повишаване на квалификацията. Изабел Коенен от Нидерландска синдикална федерация FNV ще представи темата: Мотивация на заетите за участие в инициативата: „посланик на обучението”.

Тридневният обмен бе важен по отношение на разширяване на правото на развитие на уменията чрез заложените в Европейската програма 12 действия и достигане на заложените за постигане до 2025 г. от гражданите  на възраст 25-64 години цели: през последните 12 месеца 50% да са участвали във форма на учене през целия живот, като за безработните лица процентът е 20, а 70% от лицата от възрастова група 16-74 г. да имат най-малко основни дигитални умения.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини