Шивашките цехове на ръба на фалита заради скъпия ток

Стоп кадър NOVA
Стоп кадър NOVA

Кризата с високите цени на тока е факт и в шивашките цехове - фактурите объркаха всички сметки в бранша. Шивашкият цех на Йорданка Делиова от Симитли отваря през април миналата година. 8 месеца по-късно перспективите пред бизнес начинанието не са никак добри, разказва в репортаж NOVA TV.

„Всичко е взаимосвързано - коронавирусът, повишаването на сметките, по-скъпите осигуровки и така нататък. Това не се отразява добре”, коментира тя.

Преди няколко месеца шивашкият цех сключва добра сделка за голяма поръчка с чужда фирма. Сметките с днешна дата обаче вече не излизат.

„Когато договорихме модели – работим с една италианска фирма, договорихме много добри цени. Сметките за тока бяха около 38 стотинки на киловатчас. Сега, когато ги изработваме, е около 69 стотинки на киловатчас, което означава, че на нас не ни се връзват нещата с приходите и разходите. Например, ако ние шием една рокля за 10 евро, за тях е добре, те също имат разходи, но при нас, ако се увеличи токът, водата и каквито и други да са разходи, те не са длъжни да компенсират това, което се случва в България. Ние работим с чуждестранни фирми. Те се интересуват от тяхната си държава и си искат поръчката такава, каквато е договорена”, разказва още Делиова пред NOVA.

Всяка следваща сметка за ток приближава шивашкия цех на Йорданка към фалита.

„Когато получим сметката за ток, винаги е много голям шок за нас, защото задължително е по-голяма от предходната. Ако затворим фирмата, това ще са още повече разходи. Дори едно затваряне на фирмата не е без разходи. Симитли е много малък град, познаваме се с повечето хора тук, също така със собствениците на фирмите и нормално ние се оплакваме един на друг, само че няма кой да ни чуе”, казва тя.

На прага на фалита голям проблем шивашкият цех среща и с набирането на достатъчно жени и мъже за работа. Голяма част от тях сега са в карантина, а нови кадри няма, защото никой не харесва заплатите в бранша.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини