Откриха антични монети при "Писаната църква" край Разлог

Снимка: Община Разлог, архив
Снимка: Община Разлог, архив

Археолози откриха антични и средновековни монети при подновените разкопки на "Писаната църква" край Разлог. Научен ръководител на проучването е археологът Цветана Комитова от Историческия музей в Благоевград. В археологическите разкопки участват възпитаници на СОУ „Братя Каназиреви” в Разлог и безработни хора от общината.

При сондажното проучване на терена преди 8 години, на югозапад от църквите, в търсене на най-подходящото място за изграждане на информационен център, експертите попаднаха на градежи, които са част от манастирски комплекс. В нея продължиха проучванията тази година, Става въпрос за раннохристиянска църква от V-VІ век. В трите помещения са открити следи от голям пожар. Открити са още градежи, продължаващи на югоизток.

„Радвам се, че след 8-годишно прекъсване отново съм на „Писаната църква”, казва асистент Комитова. Началото на проучването е поставено през 2006г. със средства, осигурени от община Разлог, През 2007-2008 г. разкопките продължават по проекта „По пътя на ранното християнство”. „Разкрихме два вписани един в друг храма - единият е раннохристиянска базилика от V-VІ век, а другият -  вместен изцяло в нея средновековен храм от края на ХІІ и началото на ХІІІ в.”, казва археологът. Необходимо е цялостно проучване не само на сградата, определяна на този етап като манастирска, но и на терена около църквите, което ще внесе прецизност не само в датировките, но ще открие много по-големи възможности за интерпретиране на самия обект като цяло.

„Почти всеки ден от разкопките имахме посетители на обекта от почиващите в околните хотели”, споделя Емилия Кадурина, директор на Исторически музей - Разлог. „Писаната църква” трябва да се развие, да се направи приятна и достъпна за посетителите среда. Тук може да се създаде малък археологически парк, в който да има места за отдих, да се направи възстановка на средновековно жилище, да има 3D модел на църквите, за да добият посетителите реална представа как са изглеждали те. Добре е да се поставят интерактивни модули с информация за Северен Пирин, който от обекта се вижда като на длан, твърди Кадурина.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини