Стефан Стамболов: И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България!

Стефан Стамболов: И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България!

Личността на Стефан Стамболов винаги е предизвиквала спорове. Но безспорното е, че той е велик държавник, какъвто не се ражда всеки ден. Затова и никой не може да остане равнодушен към неговата особа.

В името на своето отечество и на своя народ не се поколебава да действа с твърда ръка. Но всичко това големият българин прави само и единствено за просперитета на своята родина. Роденият на днешната дата през 1854 година Стамболов е революционер, политик и един от строителите на съвременна България. Неговият принос и роля го нареждат сред най-значимите личности в родната история. Безспорна е неговата роля за укрепването на младата българска държавност. Образът му е противоречив, но едно е неоспоримо – той няма аналог.

След Освобождението на България от турско робство Стамболов е потресен от несправедливостта на Берлинския договор, който оставя значителна част от българското население под чужда власт и става един от основателите на комитетите „Единство“ и организатор на Кресненско-Разложкото въстание. В политическия живот навлиза едва 25-годишен, но вече узрял и готов да отдаде времето, знанията и сърцето си на България.

Интелигентен и ерудиран човек, който винаги мисли ход напред. Никак не е случайно, че за него британският дипломат Джордж Бюканън казва: „Аз бих искал в моето отечество да се ражда на 100 години по един Стамболов”.

Веднага след Априлското въстание Стамболов е този, който готви съпротива срещу Османската империя, а по време на Освободителната война оказва много голяма помощ за военното разузнаване и сам снабдява войските с храна и провизии. Но огромната му заслуга е за създаването на модерна България. За него просветата е национален приоритет, а икономиката и стопанството бележат завиден разцвет.

През 1887 г. е назначен за министър-председател и се задържа на власт до 1894 г. Задачите, които си поставя, са защита на българската независимост, умиротворяване на страната, ускоряване на стопанското развитие, укрепване на международното положение на България и защита на българската кауза в териториите, определени от Санстефанския мирен договор, но останали извън българската държава. След като попада в епицентъра на шумен скандал, Стамболов подава на няколко пъти оставката си, която в крайна сметка е приета от княз Фердинанд на 20 май 1894 година. Но оставя името си в националната памет на България, тази България, която за него е над всичко и за която е готов на всичко.

Стамболов си отива от този свят на днешната дата преди 125 години – през 1895 година, след като 3 дни по-рано, на 15 юли, е жестоко посечен на улицата от Михаил Ставрев-Хальо и други македонисти, близки до Наум Тюфекчиев.

Представяме ви някои важни мисли на българския държавник:

Не трябва да се освобождава никой народ. Народите трябва да се освободят сами, или да загинат.

И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България.

България не се нуждае от такъво Руско приятелство! Отивам и по-надалеч: Подобно "приятелство" на официална Русия е вредително за нас.

Дават ни свобода, а вземат здравето ни, лишават ни от възможност, от условията за живот! Защо ни е нам тая свобода, когато тя само ще ни напомня някогашното ни крепко, здраво и жизнено тяло.

Да просим, да се влачим и да живеем страдалчески живот – ний, които имаме бъдеще, бъдеще светло, славно, както що имаме и минало светло и славно…

От официална гледна точка на руското правителство, ний бяхме длъжни да изплатим освобождението си с независимостта си.

Малките свои честолюбия и разлики на мнения да оставиме настрана и да пожертваме пред олтара на Отечеството си.

Русия от благодарност на своята верна и храбра съюзница Румъния й отсече Бесарабия, като я награди с едно парче наша земя, Добруджа.

Ако окупират България, да стоиме ли или да напуснеме? И тоя въпрос седи... някои ще ходят във Влашко, други в Цариград, трети ще остават... Какво ще правя аз още не съм решил, че нямал съм и доста време да помисля. Ще гледаме и ще видим. Ако Отечеството пропадне, какво има ако и някоя българска мушица си намери гроба в същата яма и по същото време.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини