Искат обучение в електронна среда и за учениците от 5 до 7 клас, въвеждат по-строги мерки срещу COVID-19

Искат обучение в електронна среда и за учениците от 5 до 7 клас, въвеждат по-строги мерки срещу COVID-19

Да се въведат по-строги мерки и те да бъдат удължени след 12 ноември. Това предлагат здравните власти. Експертите предлагат обучение в електронна среда за учениците от 5 до 12 клас, а за по-малките - спиране на извънкласните дейности.

"Време е да се спрат всякакви дейности в учебните заведения, които са извън рамките на паралелка", заяви доц. Ангел Кунчев на брифинга в Министерството на здравеопазването. 

Препоръчва се на ВУЗ-овете да преминат на дистанционна работа. Изключение трябва да се направи за медиците, и то за упражненията, като голяма част от студентите вече помагат като доброволци в отделенията за  COVID-19. За работещите ще се препоръча хоумофис, където е възможно. „Крайно време е всички, които могат да работят дистанционно, да го правят, смята Кунчев.

Ще се иска максимум 50% от служителите да присъстват в офисите.

Обсъжда се и въвеждане на „зелен коридор" за пазаруване за хората над 65 г.

„Мисля, че трябва да се ограничи работата и на заведенията, които в момента не затворихме – до 22:00 часа. Това са заведенията за хранене”, допълни доц. Кунчев.

Предлага се и медицинският персонал, определен като контактен на коронавирус, да не се подлагат на 10-дневна карантина. След отрицателен тест, направен минимум на третия ден от контакта,  те следва да останат на работа, за да не останат болниците без персонал.

Последното  предложение е да се дадат правомощия на министъра на здравеопазването да командирова специалисти от различни здравни заведения. Така натоварването ще е по-равномерно и здравната система няма да е толкова натоварена. В момента в болниците на България се лекуват 3200 души.

„В ежедневна връзка сме с министъра на образованието и науката. Всички училища, които подадат заявление за преминаване на дистанционна форма на обучение, се одобряват от министъра. Това е така, защото има области и училища, в които няма нито един положителен случай", посочи здравният министър проф. Костадин Ангелов.

По думите му присъствената форма на обучение е най-ефективната. „Повярвайте ми, ще дойде време, в което ще започнем да задаваме въпроси защо имаме проблеми с нивото на образование на децата”, подчерта той.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини