Серджо Леоне и шедьовърът му „Имало едно време на Запад”
Серджо Леоне e всепризнат майстор на киното. Италианският режисьор напуска този свят на днешната дата през 1989 година, докато е в подготовка за снимки на големия си проект за Ленинградската обсада. Той е сред новаторите в своята професия. Критиците го слагат редом до великите му колеги Фелини, Антониони, Висконти, Бертолучи, Бергман и Форман. Голямата любов към киното го превръща в един от най-големите филмови разказвачи. Той усвоява всички тънкости на професията си, но не се свени и от черната работа, иска да е наясно с всички детайли в процеса на своята дейност. Иска да бъде разбираем и обичан от публиката. Затова е перфекционист, който изпипва всичко в своит филми. Всичко това го превръща в онези изключителни, рядко срещани режисьори, способни да преизобретят киното, да стигнат до поезията, тръгвайки от занаятчийството. Разбира се, Леоне става световноизвестен режисьор със своите „спагети-уестърни” – филми за Дивия Запад. Интересно е, че те са заснети в Европа с американски актьори в главните роли. А няма как да ги сбъркате и по още една множо важна причина - епичната музика в тях е не на кой да е, а на Енио Мориконе.
Леоне режисира самостоятелно едва 7 филма, но поне 5 от тях се радват на огромна популярност по цял свят и до днес. Сред тях са "Добрият, лошият и злият", "За няколко долара повече", "За шепа долари", "Имало едно време в Америка", "Имало едно време на Запад", "Последните дни на Помпей". Най-голяма слава му носи „Имало едно време на Запад”, който излиза на екраните през 1968 година и веднага се превърща в хит. “Исках да направя балет на смъртта, използвайки всички обичайни митове на традиционния уестърн: отмъстителя, романтичния бандит, богатия собственик, престъпника, проститутката. Исках да покажа раждането на една нация, използвайки тези пет елемента”, признава самият Серджо Леоне. Той залага и на прекрасни актьори, които осигуряват още по-голяма слава на култовия уестърн – в лентата му участват изкусителната италианка Клаудия Кардинале, актьорите Хенри Фонда и Чарлс Бронсън. Няма как да забравим красивата и талантлива актриса, героя на Бронсън – каубоя с магнетичен поглед и хармоника, железния и чаровен Хенри Фонда. Истината е, че този филм е много повече от уестърн – това е велика епична драма за живота и смъртта, за любовта и унижението и за всички проявления на многостранната и противоречива човешка натура. Музиката на Мориконе пък превръща филма в нещо като опера. Докато снима „Имало едно време на Запад” Леоне използва неочакван похват: моли Мориконе предварително да съчини музикални теми, съответстващи на основните персонажи. После режисьорът ги пуска на всеки от изпълнителите, за да могат да се движат в кадъра в съответствие с мелодията.Всичко това превръща Леоне в идол за милиони зрители. Сериозна слава му носи и филмът „Имало едно време в Америка“ за нюйоркските гангстери от 20-те и 30-те години на миналия век, излязъл през 1984 година по кината. И тук актьорската група е забележителна начело с титана Робърт де Ниро, с Джеймс Уудс, с Дженифър Конъли, с Джо Пеши.
Всички негови филми си приличат, защото показват любими персонажи, които сме обикнали още през нашето детство – силни и смели каубои, хладнокръвни шерифи и враждуващи банди. Това е и причината филмите на Серджо Леоне и днес да са сред най-търсените за гледане. В тях много от кадрите не се забравят никога, както и музиката на великия Енио Мориконе.