Георги Караславов: Светът си е хубав, току хората не биват!

Георги Караславов: Светът си е хубав, току хората не биват!

Георги Караславов е български писател и драматург, започва да публикува през 20-те години на миналия век. Съвсем малък, когато му се налага да пасе говеда, се запознава със селския бит и начин на живот, сблъсква се с тежкия селски труд и до края остава верен на своята любов към селяните. Първата му книга е „Уличници” (1926), която пресъздава живота на децата от бедните градски покрайнини.

Има обемно и жанрово богато творчество, сред което особено много изпъкват романите „Снаха” и „Татул”. С дълбоко психологическо проникновение изобразява разрушителната частнособственическа страст и трагизма в селския живот, но разкрива социалните и политически процеси в българското село, вътрешният драматизъм на героите е дискретно отражение на драматични социални конфликти. Пише ги, когато вече е натрупал доста наблюдения от големия си житейски опит, в разцвета на творческите си сили Караславов издава през 1938 г. романа "Татул", а през 1942 г. - "Снаха". Това са крупни произведения, в които се рисуват частно собственическите отношения в българското село и тежката участ на бедните селяни.

Караславов  е главен секретар и председател на Съюза на българските писатели (1958-1962), избран за академик (1961). В годините на социализма получава различни награди – два пъти е Герой на социалистическия труд, Герой на България през 1974 г. Орден „Г. Димитров" (1959, 1964, 1974) и Димитровска награда (1950, 1959). Народен представител от I-то до VII-то Народно събрание. Заместник-председател на Президиума и член на Президиума на Народното събрание (1950—1962). Директор е на Народния театър „Иван Вазов” в София (1947—1949), главен редактор (1952—1958) на сп. „Септември". От 1958 г. е член на ЦК на БКП.

През 1925—1928 следва агрономство в Софийския университет – за организиране на студентска стачка е изключен. Продължава образованието си в Прага (1929—1930), същевременно работи като строителен работник в предградието Споржилов. Завършва агрономство в Софийския университет (1930). Участник е като доброволец във Втората световна война. Георги Караславов напуска този свят на днешната дата през 1980 година.

Предлагаме на вниманието ви неговото произведение „Майки

В пустинята се срещнаха една камила с малкото си камилче и една камилска птица с малкото си птиче. Изгледаха се любопитно, спряха се една срещу друга и се поздравиха.

- Ти накъде? – попита камилата.

- Накъдето ми видят очите – отвърна камилската птица. – Ами ти?

- Аз ли? Търсих детето си. Избягало в оазиса, щях да си умра от страх, докато го намеря. То добре, че не е избягало много надалече... А то инак... толкова красиво същество не се е раждало втори път...

- Ох, не знам дали е по-красиво от моята рожба. Толкова кръстосвам аз пустинята, а по-красива още не съм видяла...

- Та от моето дете по-красиво ли е?- изгледа я зачудена камилата.

- Че по-красиво е, сестро, не виждаш ли? – изгледа я зачудена камилската птица.

- Е, такова самохвалство не бях виждала! – вдигна глава камилата и погледна строго.

- Аз пък и не съм сънувала, че може да има такава пристрастна майка като тебе!

- Слушай ма – сопна се камилата – че я си погледни рошавото дете на какво прилича то?

- Такава мека перушина и такава красива снага мъчно може да се срещне другаде – отвърна камилската птица и погледна презрително камилчето: - Ами я си виж и ти рожбата: стои като на мотовили, нито краката му крака, нито главата му глава. И сетне... виж каква отвратителна гърбица има.

 Тогава камилата я изгледа като трясната от почуда и посочи детето си:

- Сега разбрах колко си кривиш душата: че може ли да се намери в цялата пустиня по-красиво сложена гърбица от гърбицата на моето красиво дете, а?

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини