30 години след Чернобил, причинил над четвърт милион случая на рак

Снимка: economic.bg
Снимка: economic.bg

Навършват се 30 години от аварията в АЕЦ „Чернобил”, която се смята за най-тежката в историята на ядрената енергетика. Днес мястото на трагедията се е превърнало в туристически обект, към който хиляди туристи от цял свят проявят невиждан интерес.

Еколозите от екоорганизацията „Грийнпийс” приканват всички да споделят своите спомени за Чернобил и да разкажат как катастрофата се отразила на живота ни.

В 1 часа и 23 минути на 26 април 1986 г. в четвърти енергоблок на най-голямата по това време атомна електроцентрала в Съветския съюз избухва взрив, който унищожава напълно реактора. Причината е грешки при извършването на тест за сигурност в електроцентрала.

Взривът предизвиква пожар, който гори в продължение на 10 дни. Вследствие на аварията радиоактивен облак преминава над части от Съветския съюз, Източна Европа и скандинавските страни.

Двама души загиват на място при взрива, над 200 хил. души са евакуирани, но все още е трудно да се каже здравето на колко души е засегнато вследствие аварията.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хил. са се оказали фатални.

През 2011 г. Съюзът на загрижените учени – неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 хиляди – 6 пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 година.

В края на 2015 г. реактор №4 в Чернобил бе заграден в „саркофаг”, който замени остарялата бетонна черупка. Структурата тежи 29 хил. тона, дълга е 164 метра, а на височина достига 110 метра.  

Реакторите от типа на авариралия в Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба.

В България аварията в Чернобил остана скрита за няколко дни. До третия ден в страната ни нямаше никакви официални съобщения, а хората бяха призовавани да се хранят със зеленчуци. Когато най-после властта съобщи за аварията, тя беше представена като нещо ограничено.

Украйна още не е преодоляла трагедията в Чернобил и последиците от катастрофата ще се усещат още дълго. Държавата обаче не се отказва от ядрената енергетика, където 15 работещи реактора осигуряват 51% от тока в страната.

Източник: economic.bg

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини