Кое е селото с 13-те храма в Пирин планина?

Кое е селото с 13-те храма в Пирин планина?
Снимка: Община Банско, архив

Село Обидим е известно като населеното място с 13-те храма! То е разположено на 1200 метра надморска височина и е кацнало по един от източните склонове на Пирин планина. Отклонението за селището е при село Места та пътя Банско - Гоце Делчев. Оттам започва стръмно 9-километрово изкачване с доста завои. Но това пътуване си заслужава дори само заради църквата "Свети Николай Мирликийски Чудотворец". А до нея, на площада, има две огромни и красиви плачещи върби. Това е един от най-старите храмове в Пиринско, който бе обновен и на 6 декември 2019 година с тържествена служба чин на обновление Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим освети църквата. 

В малкото планинско село Обидим е имало 13 храма - църкви, параклиси и манастир. Само това е достатъчно да покаже какъв дух, вяра и достойнство са имали някога обидимци.

Историята на Обидим е неразривно свързана с църквата "Св. Николай". Храмът, разположен в центъра на селото, е построен през 1842 г. и осветен на следната 1843 година. Сградата е дълга 23 м, широка 13 м и висока 8 м, а стените са дебели 1 метър. 

Възрожденската църква е изгорена заедно с цялото село в бурната 1903 година при потушаването на Илинденско-Преображенското въстание. Почти цялото село бяга към границата на свободна България, но само три години по-късно обидимци възстановяват и надграждат храма.

"Черковно-училищната община е бедна. Черквата и училището също са бедно подредени. Църквата е „Св. Никола“ и тя се възражда с подкрепата на възвръщащите се бежанци", пише Иларион Неврокопски. Въпреки немотията хората от селото събират средства и през 1909 г. на място отливат камбаната на храма, тежаща 153 кг.

Селото преживява още едно опожаряване - по време на Балканската война през 1912 г. И пак хората бягат към България, и пак се завръщат след оттеглянето на турските войски от Пиринския край, и пак строят храм - този път църквата "Св. Пантелеймон".

През съзиждане и пожарища, през разруха и обновление, през всички превратности на историята, църквата "Свети Николай Мирликийски Чудотворец" никога не е затваряла врати през 181-годишното си съществуване. 

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини