Иван Димитров: Задкулисието даде команда и започна координираната атака срещу правителството!

Иван Димитров: Задкулисието даде команда и започна координираната атака срещу правителството!
Ива Димитров, снимка: Пресцентър

Иван Димитров е народен представител в 47-то НС, избран от листата на Демократична България в Благоевград. Зам.-председател е на постоянната парламентарна комисия по превенция и противодействие на корупцията и член на комисията за контрол на службите за сигурност, прилагането и използването на СРС и достъпа до данните за електронните съобщения. Той е от Разлог, юрист е по професия.

Г-н Димитров, многократно заявявахте, че правителството и коалицията работят добре и са стабилни. Последните събития обаче ви опровергават. Защо се случи това?

Винаги съм казвал следното - коалицията вървеше добре, но зависи как всеки го разбира. Вървеше трудно, но в крайна сметка нещата се получаваха, имаше резултати. Беше абсолютно нормално нещата да вървят трудно, имайки предвид колко коренно различни сме и четирите политически субекта, които се намираме в тази коалиция. От едната страна сме ние, които сме десните. От другата страна са БСП, на другия полюс са ИТН, които са откровено популистка формация и буквално и предизборната им кампания, и по-голямата част от предложенията им звучат повече популистко, отколкото реалистично. И въпреки това, колкото и да беше трудно, ако едно решение можеше да бъде взето за една седмица, то се взимаше за три седмици. За да можем да се срещнем някъде на средата четирите формации. Въпреки това нещата се получаваха и се постигна доста. И всичко това, в крайна сметка, беше, докато стигнем до въпроса с ГКПП-Капитан Андреево и факта, че трябва да внесем законопроекта за КПКОНПИ. Всъщност, може би това беше водоразделът, който доведе до тази ескалация на напрежението.

Кой не искаше промените в КПКОНПИ и разкритията на Капитан Андреево?

По отношение на КПКОНПИ имаше законопроект, който беше внесен от Демократична България още при учредяването на коалицията. По-късно колегите от ИТН имаха изключително много забележки по отношение на това, което е представено. В обсъжданията се реши, че този законопроект ще бъде готвен от Продължаваме промяната и съответно колегите от ПП на коалиционни работни групи ще го обсъждат с всички останали. Но на всяко едно от тези обсъждания в крайна сметка ИТН поставяха все нови и нови условия по този законопроект и той така и не успяваше да стигне до Правната комисия, камо ли до залата за гласуване. В един момент хората, които очакваха този закон – емблема на ПП, искаха да се появи, за да може реално да се види, че не става въпрос само за думи, а за реални действия, които да бъдат предприети. Това така и не се случваше, докато в един момент колегите от ПП решиха, че ще внесат законопроекта такъв, какъвто е договорен на последния коалиционен съвет. Всеки, който има някакви забележки, може да го направи в Правна комисия и между четенията при обсъждането на самия проект. Това вече най-вероятно доведе до ескалацията на отношенията между коалиционните партньори. Същото беше и със случващото се на ГКПП-Капитан Андреево. Както и преди това, напрежението се получаваше и от желанието за определени постове и така нататък.

Как очаквате хората да разберат случващото се между коалиционните партньори? Проблемите на хората са скъпите цени, инфлацията...

Ако бях част от ИТН, това, което щях да кажа, е, че който и каквото да ви разказва, винаги става въпрос за пари. Ставаше въпрос за едни огромни суми, в крайна сметка спряхме тяхното изтичане и които в момента влизат в държавния бюджет, за да могат да се разпределят за това, за което трябва - да се подобри животът на хората. Това е една координирана атака срещу правителството, тя не идва само от ИТН. Ако обърнем внимание, ще видим, че изцяло атаката срещу управлението започна масирано от ИТН, ГЕРБ и ДПС, и съответно от Възраждане, които изначално критикуват правителството. Така че това е една координирана акция, която просто стартира след команда „Старт”.

Кога ще затихне тази координирана атака?

Самите колеги от ГЕРБ не очакваха такова нещо да се случи. Тяхното желание, както и  многократно е казвал в свои изявления Бойко Борисов, не беше правителството да пада сега. Никой не иска от тях да управлява в тази криза, защото всеки знае, че в такъв комплекс от кризи, България досега никога не е била. Съответно който и да управлява, ще бъде поставен в изключително трудна ситуация и ще бъде изключително лесен за атакуване, както в момента е управляващата коалиция. Най-лесно е да кажеш: Аз заредих колата си на 3,50 лева за литър гориво. И аз зареждам на тази цена. Така е. Аз с чиста съвест мога да кажа, че няма основание това да се случи чисто пазарно. Това, което Делян Добрев размахва, че това било 1 лев отгоре, но г-н Добрев този 1 лев не отива в джоба на Иван Димитров, на Кирил Петков или на когото и да било друг. Този 1 лев отива в джоба на „Лукойл”, т.е. у хората, които вие 12 години покровителствахте, за които 12 г. не ви стигнаха, за да ги накарате да си плащат данъците. Хората, на които в продължение на години вие дори не сложихте отчитащи уреди, които да показват какво влиза и излиза от „Нефтохим”. Хората, на които вие предоставихте абсолютен монопол на данъчните складове. Има и други неща, които доведоха да ескалация на напрежението.

През тези 6 месеца ние не само не сме мързелували, но сме работили по 12-16 часа, за да подготвяме законопроекти. Вече има готови законопроекти, които могат това господстващо положение, което има „Лукойл” във връзка с данъчните складове, да бъде преустановено. Бе подготвен законопроект във връзка с актуализацията на  бюджета, който да доведе до мерки, които да помогнат на България да излезе от кризата. Има една мярка, за която най-много сме критикувани, че е популистка, това е нулевата ставка на ДДС за хляба. А това е предложение на колегите от ИТН. То беше вкарано като условие те да подкрепят актуализацията на бюджета.

Усещането обаче е, че нито една реформа не е стартирала реално?

Ние не можем да се сърдим за това усещане у хората. Те разбират под реформа какво? Отиваме някъде, където до вчера Иван е директор на дадена служба, а от утре е Георги. Но това не е реформа. Реформите стартиха много сериозно. В момента по отношение управлението на цифровизацията законопроектът вече мина на първо четене в Правна комисия. Това ще позволи на всеки един български гражданин да не тича за удостоверение от гише на гише, а администрацията да бъде длъжна сама да получава тази информация от базата данни, която се създава. Този проект е готов и  предстои неговото приемане. На първо четене мина и предложението фирмите да са по ДДС само при оборот над 100 000 лева.

На този фон редица сектори заплашват с протести. Общините също са сред недоволните и се опасяват, че есента ще има фалирали Общини. Ще успеят ли да посрещнат сметките си през зимата?

Някой учудва ли се от това нещо? Нека да видим тези Общини, които ще стачкуват, кметовете им от кои политически сили са? Защо някой го учудва фактът, че кметовете на ГЕРБ критикуват управлението?! Бюджетът е разчетен така, че да могат Общините да поемат всички разходи, които имат. В момента работим на ниво работна група за законопроект, който ще позволи 10-15% от приходите да остават директно в Общините. Предложението е готово, то вече се обсъжда между коалиционните партньори. Ние предричаме една огромна инфлация, но в същото време този момент все още не е дошъл. Възможно е да е по-висока от това, което се прогнозира, но е възможно и да е много по-ниска. Пазарът не се развива по начина, по който всички икономисти предвиждаха. Всички предвиждаха реално да се срине пазарът на газ и всичко останало заради войната в Украйна, това не се е случило. И е много възможно да не се случи въобще.

Ще оцелее ли Кабинетът на Кирил Петков?

Аз очаквам този вот на недоверие да не мине. Ще има депутати, които е възможно тогава да бъдат командировани. Други депутати е възможно да не са в добро здравословно състояние, трети е възможно да преосмислят становището си по отношение на Кабинета. Между другото, колегите от ИТН, доколкото сме коментирали с тях, те никога не са били на мнение, че този Кабинет трябва да падне. Аз съм се хващал на бас, че този Кабинет няма да падне или поне не по вина на ИТН, защото съм разговарял с по-голямата част от колегите от ИТН, като изключим Тошко Йорданов. Истинското мнение на колегите от ИТН е, че този Кабинет трябва да остане и да довърши започнатата вече работа. Повярвайте ми, готвят се страшно много законопроекти. Има няколко неща, за които в момента всички можем да гадаем. Това, което е сигурно, е атаката заради Капитан Андреево, което всъщност следва и за всички контролно-пропускателни пунктове в страната. И хората, които са заинтересовани и имат полза от доскорошното статукво, го знаят.

Но така и не виждаме никакви повдигнати обвинения от всички тези акции?

Защото по Конституция това нещо трябва да го направи прокуратурата. Кой е начело на прокуратурата – Иван Гешев. Кои са хората, които трябва да влязат в затвора? Няма да казвам, за да не ми заведат дела. Но всички ги знаем.     

Много е вероятно да има предсрочни избори, може ли ДБ и ПП да се явят с общи листи?

Това е въпрос, който ще бъде дебатиран във всяка една от политическите сили. ДБ е коалиция от три партии, всяка една от тях следва да даде своето мнение, да направи своите обсъждания и да вземе решение. Личното ми мнение е, че е възможно, но не е препоръчително. Но това е мое мнение. Ако говорим за това как хората по-добре биха ни приели, това е общото явяване. Това чуваме при разговорите си с хората. Те ни казват: Да, явете се заедно! Онзи ден, когато имаше шествие в подкрепа на бившия председател на НС Никола Минчев, хората не ни отделиха – ДБ от ПП.

Но и Корнелия Нинова не я отделиха от ПП?

Според мен тя малко неразумно излезе да говори, това беше все едно аз да отида и да изляза да държа реч на събирането на социалистите на Бузлуджа.

По-силна ли е ДСБ в Благоевград с новото ръководство?

Не знам дали партията ни е по-силна, но ДСБ в Благоевград вече съществува. Допреди тази промяна, съществуваше само бившият председател и никой друг. В момента партийната организация е жива, тя е колективна структура, в която хората се събират, взимат решения и отстояват позиции, които са партийно поставени. И се надявам, че ДСБ ще разшири своето влияние в Благоевград, тъй като тук винаги е имало десни избиратели.

Усеща ли се предизборна атмосфера в Разлог?

Вече не. Когато беше освооден от ОИК бившият градоначалник Красимир Герчев, тогава духовете се събудиха в Разлог и имаше усещане за предизборна кампания. Но сега стана ясно, че чисто времево не могат да се случат предсрочни избори за кмет и страстите бяха успокоени. Законът е вкарал едно ограничение по отношение на предсрочните избори, които не могат да бъдат правени 1 година преди редовните. Поради тази причина сега в Разлог всичко е спокойно.       

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини