Дискутират Македонския въпрос на конференция в Благоевград

Снимка: Община Благоевград
Снимка: Община Благоевград

Международна научна конференция на тема „140 години Македонски въпрос” ще се проведе в зала „22 септември” в Благоевград. Откриването ще е в 11,00 часа на 28 май. Форумът се организира от Македонския научен институт, Института за исторически изследвания-БАН, община Благоевград и Югозападния университет. Най-напред доц. д-р Димитър Тюлеков ще говори на тема „Националният въпрос във външната политика на третата българска държава“, а доц. д-р Александър Гребенаров ще изнесе доклад „Македонският научен институт и Македонският въпрос  – традиции, предизвикателства, иновации”.

Ще има доклади, които ще разкрият Македонския въпрос в политическите измерения на историческата парадигма, както и развитието му през последните три столетия. Ще се разгледа този проблем в контекста на стратегическите измерения на българското национално освобождение и обединение”. Учените ще дебатират за македонизма при новото държавно статукво на Балканите и ще коментират „Охридският рамков договор и преформулирането на македонския национален проект след 2001 г.

Доц. д-р Ангел Джонев от музея в Кюстендил ще говори на тема „140 години опити за железопътно свързване на България с Вардарска /Република/ Македония”, а пУНСС – за „Македонският въпрос – темата отразявана с пълно единомислие  по страниците на българските емигрантски издания в Америка”. Д-р Чаба Жебьок от Унгария ще изнесе доклад „Македонският въпрос в България през погледа на унгарските дипломати (1921–1934)”, Николай Поппетров (ИИИ–БАН) – „Тенденции и подходи на българската политика по Македонския въпрос (1919–1940)”, д-р Илко Дренков от Американския университет - „Англо-американската геополитика по Македонския въпрос”, а цоц. д-р Елена Хаджиниколова (ИИИ–БАН) - „За дискусиите около учебниците на Кузман Шапкарев и за причините Славейков да обяви съществуването на македонски въпрос”

Проф. д-р Мемли Красничи от Албаноложки институт в Косово ще разкрие подробности за Източната криза (1875–1878) и албанското културно движение, проф. д-р Лучия Антонова-Василева (ИБЕ–БАН) ще каже повече за „Речта на българите в Косово и спомените за тяхното заселване там”, а д-р Георги Георгиев (ИИИ–БАН) – за „Албанското измерение на македонския въпрос (1878–1912)”. Полският проф. д.и.н. Ярослав Рубаха ще представи доклад за „Македонският въпрос в научната дейност на Славянски клуб в Краков (1901–1914 г.)”. Сред другите теми са „Централният македонски комитет в София (1890–1891 г.) и началото на Македоно-одриското революционно движение, „Четническият институт на ВМОРО в българската историография до 1989 г.”, „ВМОРО и хигиената на населението (1893–1912 г.)”, „Македонският въпрос във външната политика на България след Илинденско-Преображенското въстание”, „140 години от рождението на Алберт Сониксен. „Американският Баучер“ за освободителното дело на българите от Македония“ и „Социални характеристики на българското свещеническо съсловие в Македония (1904–1912)“.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини