Студенти от ЮЗУ и ученици от Езиковата гимназия рисуваха яйца с восък

Снимки: ЮЗУ
Снимки: ЮЗУ

Десетки студенти, преподаватели от различни факултети и ученици от Езиковата гимназия „Академик Людмил Стоянов“ се включиха в работилницата за писане на великденски яйца в Югозападния университет „Неофит Рилски”.

Специален гост на събитието бе доц. д-р Светла Ракшиева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Тя запозна студентите и учениците с вековната восъчна техника за изписване на яйца и припомни традицията, свързана с един от най-светлите християнския празници – Възкресение Христово.

„За украсата на великденските яйца с тази техника е необходима писалка и парченце чист пчелен восък, който се поставя върху метален конус, а после се нагрява на пламъка на свещ и с него се рисува върху яйцето. По тази начин могат да се изобразят най-различни фигури, мотиви и орнаменти. За да стане интересно и красиво обаче, рисунките трябва да покрият цялата повърхност“, разказа доц. Ракшиева. Тя подчерта, че техниките не са се променили много от миналото до днес. Проявата се организира от Катедрата по етнология и балканистика към Филологическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини