След три часа дебати приеха бюджет от 67 млн. лв. в Благоевград

Сле тричасови дебати общинските съветници в Благоевград приеха бюджета на областния център, който е в размер на 67 милиона лева. Бюджетът бе приет с 26 гласа “за“, 11 „против“ и 3-ма „въздържали се.
Почти 10 милиона лева е увеличението на бюджета спрямо 2017 година. Кметът д-р Атанас Камбитов го определи като напълно реалистичен.
„Бюджет 2018 е прозрачен, съобразен с всички правила, реален и абсолютно постижим. Това е най-големият бюджет до този момент, в размер на над 67 млн. лева. Бюджетът е леко напрегнат, с оглед на това, че задаваме максимални цели, но подчертавам, той е напълно реалистичен. Много е важно да кажем, че е с ясни финансови източници", заяви градоначалникът.
Предвидени са помощи по решение на Общински съвет в размер на 73 000 лева, за спортния календар 150 000 лева, субсидии за спорт 120 000 лева, 450 000 за финансиране на ОФК „Пирин“. Заложени са и 200 000 лева за „Ин витро“ процедури, те са резерв, кандидатите, които не могат да бъдат финансирани по Националната програма, ще бъдат подпомогнати от Община Благоевград“, каза кметът Камбитов. Той поясни, че при всички дейности е заложен ръст, като в същото време всички такси запазват размера си.
Планът за капиталови разходи за 2018 г. е в размер на 9 671 457 лева. За осветление на улици и площадки са предвидени над 500 000 лева. В бюджета за изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа са заложени 900 000 лева, които включват пътна маркировка, улични отоци, ремонт на асфалтови настилки, ремонт на тротоари и други. Ще бъдат изградени спортни площадки в XI и IX СУИЧЕ, ще бъде направен ремонт на физкултурния салон в VII СУ.
Във функция „Здравеопазване“ има ръст 9 %. Заложени са за изграждане и улици в кв. „Освобождение“. В бюджета са предвидени повече пари за чистота. През 2018 година ще бъдат изградени светофарни уредби на входа на кв. „Струмско“ и ул. „Славянска“.
Предвидено е още изграждане на видеонаблюдение, ремонти и газификация в социални заведения. За ремонт на ВиК мрежата са заложени 2 млн. лева, а за изграждане на инфраструктура 4,7 млн. лева. През настоящата година е предвидено и изграждане на Регионална система за управление на отпадъците . За "Култура" за саложени 1, 5 милиона лева.
В същото време, Община Благоевград ще работи по европейски проекти за около 60 млн. лева.
Дебатите не минаха и без критики и въпроси към общинска администрация. Групата общински съветници от БСП не подкрепиха бюджета за 2018 година. Съветничката Гергана Янчева критикува кметската администрация, че не е предвидила достатъчно средства за решаване на редица проблеми по благоустрояването в града и селата. Тя упрекна администрацията, че насочва средства само към избрани села от общината, докато другите остават в забвение. Социалистите обявиха, че Общината прави отстъпление от социалната си политика и даде пример с въвеждането на постоянни такси за детските градини.
Според социалистите в капиталовата програма са заложени средства и обекти, за които няма сигурност, че ще се изпълнят. Заложени са и т.нар. „буфери” – намерение за заем в размер на 5 млн.лв. за реализиране на обектите.
Според съветниците от БСП бюджетът не е структуриран по приоритети. Недостатъчно са предвидените средства за благоустрояване и инфраструктура. Липсва баланс в разпределението на средствата за благоустрояване за различните населени места, села, квартали и части на града. Подменят се плочките в центъра на града, а не се решават редица други наболели проблеми.
"На проведеното обществено обсъждане това бяха най-важните и наболели проблеми, които поставиха хората - благоустрояване и условия на живот: неизградени улици, реконструкция на ВиК мрежи, необходимост от изграждане на детски площадки, безопасност предвид наличието на изоствени и неподдържани сгради, застрашени от срутване свлачищни терени и необходимост от подпорни стени, чист въздух, по-често измиване на града и др. За селата заложените средства са символични. Предвидено е изграждането на ЛЕД осветление и средства за ремонт на училището в с.Логодаж. Останалите обекти от капиталовата програма са преходни (от миналата година). В селата има и редица други по-важни и наболели проблеми за разрешаване, които се неглижират – благоустрояване и инфраструктура. Показателен е случаят с безводието през лятото на селата Мощанец, Българчево, Зелен дол и Селище, където общината няма никакво отношение и бездейства. Необходим е задълбочен анализ и търсене на решение от всички отговорни институции за това, като на първо място е общината, коментира Гергана Янчева.
Кметът Атанас Камбитов не се съгласи с позицията на социалистите по отношение на селата и припомни, че р село Рилци в момента се асфалтира главната улица - нещо, което не е правено повече от 20 години. Имало ремонти и в други населени места.
Съветникът Давид Сукалински пък постави въпроса за чистотата на въздуха в областния център. Тази зима Благоевград се нарежда сред градовете с опасно мръсен въздуха у нас. Справката показва, че през този месец благоеградчани сме дишали опасен въздух. Само девет дни през януари нормите на опасни прахови частици не са били завишени.
Атанас Камбитов обяви, че запрашаването идва от факта, че по-голяма част от благоевградчани се отопляват на печки на твърдо гориво. Бюджетът тази година предвижда повече средства за измиване на улиците в областния център. Освен това общината ще кандидатства с проект по ОП "Околна среда" за купуване на пречистващи филтри, които ще бъдат монтирани в различни части на града.
Съветникът Калоян Ханджийски определи бюджета като слаб и непредлагащ решения на най-важните проблеми пред областния център - тревожната тенденция за икономическа изостаналост на града, повишаване на безработицата, ниски работни заплати и липса на мерки за привличане на външни инвестиции, които биха довели до отваряне на нови работни места. Съветникът Валери Смиленов прогнозира, че тази тенденция ще се задълбочи, тъй като Цигарената фабрика върви към закриване.

Родител нахлу в 11 училище и пред погледа на учителката удари дете
