ЮЗДП ще произвежда контейнерни фиданки по проект за над 2 млн. евро
ЮЗДП започва производство на контейнерни фиданки от 50 дървесни видове - космат дъб, дървовидна хвойна, черна елша, черен бор, клек, ясен и други. С тях ще бъде извършено залесяване на площ от 104 хектара в приоритетни горски местообитания в защитените зони Огражден–Малешево, Кресна-Илинденци, Скрино, Осоговска планина, Конявска планина и Витоша.
Всичко това се случва по проект ”Възстановяване и подобряване на природозащитния статус на приоритетни горски хабитати от мрежата Натура 2000 в България”. Финансирането е по европейската програма „Лайф плюс”, която осигурява безвъзмездни средства в размер на 75% от общата стойност от 2 108 332 евро. Останалата част от финансирането ще бъде осигурена от бюджета на ЮЗДП.
Специалистите на държавното предприятие ще съберат и обработят над 7 тона семена, от които ще се отглеждат контейнерните фиданки. За производството им в горски разсадник „Локорско”, в района на ДГС-София, ще бъде доставена и монтирана автоматизирана поточна линия с капацитет един милион фиданки годишно. Ще се изградят две оранжерии за покълване на семената и две площадки за растежа им.
Предимствата на тази технология са намаляване на ръчния труд и разходите за производство, за подготовка на почвата и голяма част от усилията по самото залесяване. Гарантира се почти пълна кълняемост на посадените семена и над 97% прихващане при засаждане. Други лесокултурни дейности, заложени в проекта, са: освобождаване на площи, обрасли с нежелани храстови видове – драки, къпини, отглеждане на залесените площи и ограждане с цел предпазване от паша на селскостопански животни и дивеч.
„Целта е не само да залесим горски територии, но да ги залесим с такива дървесни видове, каквито е имало там. Проектът е изключително важен, тъй като над половината от държавните гори на територията на ЮЗДП попадат в режима на стопанисване по мрежата Натура 2000”, коментира директорът на предприятието - инж. Дамян Дамянов.
Всички предвидени дейности ще се извършват в 9 общини, в 9 поделения на ЮЗДП. Проектът стартира през септември, като продължителността му е 4 години. Координиращ бенефициент е ЮЗДП в партньорство с Горска семеконтролна станция-София.
Ще се залеси и територията, върху която вилня големият пожар над Кресна през август тази година.
„Наше задължение е 5 г. след приключване на проекта да ползваме поточната линия за същите цели. Има търсене на фиданки в цяла Европа, до края на годината ще е готов анализ за състоянието на горите в цялата страна, ще осигурим фиданки и за другите предприятия в България”, разясни ръководителят на проекта Теодор Тодоров.
Успешното изпълнение на проекта ще даде своя принос за опазването на биологичното разнообразие и устойчивото управление на българските гори.