170-годишният храм на Брежани посрещна 60 деца от Симитли

170-годишният храм на Брежани посрещна 60 деца от Симитли

Днес се състоя първата вълнуваща среща на децата с една от най-старите действащи църкви в Югозападна България, с което стартира инициативата „Да върнем децата в храма” на сдружение „Хора и традиции”, църковно настоятелство, кметство Брежани и ръководството на СОУ Симитли.

Първите 60 деца от всички трети класове на училището, водени от класните им ръководители, начело с директорката Таня Янкова, получиха първите уроци по християнство от свещеника на храма  отец Яне.

Свещеникът започна своя разказ с кратката, но богата история на храм „Свети Димитър”, построен преди 170 години, два пъти опожаряван, но възкръснал отново, за да дарява надежда, вяра и упование на християните.

Храмът е в подготовка за своя голям храмов празник на 26 октомври, когато тържествен камбанен звън ще прозвучи за неговия 170 годишен юбилей, който ще води Негово Високопреосвещенство митрополит Серафим. Специално за юбилея в литургията ще участва световноизвестният хор „Йоан Кукузел”, ще се отслужи водосвет и курбан за здраве и благоденствие.

Децата с радост научиха първите си уроци по християнство. Отец Яне им показа какво означава и как да се кръстим. 

Всички запалиха по свещичка, прекръстиха се, а някои дори се поклониха така, както им показа отецът. Влязоха в храма, където текат усилени ремонтни дейности, но това не попречи на децата да споделят радостта от тази първа среща.

Свещеникът продължи разказа за храма и мястото на иконите, за това, че на северната стена, при ремонта се открил образът на свети Димитър-стар стенопис от началото на миналия век.

Той разказа, че според експерта Илия Борисов църквата е ценна и много красива. Стенописите са от Банската школа, от първата задруга на зографите от Банско. Тук са творили зографите Михалко Йованов Голев, Велян Огнев приблизително през 1860 година. Има и стенопис, който вероятно е от зографите от Берово. Изключително естетични са иконите, които са създадени от майсторите, изографисали  и храм „св. Александър Невски”.

Децата излязоха от храма, а слънцето ги привика в парка, за да поиграят на воля и огласят, макар и за кратко, будното село. Сдружение „Хора и традиции” им подари по една картичка за спомен от една вълнуваща среща и за учители, и за ученици, и за служещите в храма.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини