Издават сборник за 60 години музей в Разлог

Снимка: Община Разлог
Снимка: Община Разлог

С издаване на сборник ще бъде отбелязана 60-годишнината от съществуването на музея в Разлог. Преди дни бе подписан договор за съфинансиране между Министерството на културата и Исторически музей–Разлог за обнародване на изданието. Общината ще съфинансира начинанието.

В сборника ще бъдат публикувани доклади от кръглата маса, която ще се проведе на 19 септември 2017 г. в малката зала на Народно читалище ,,15.09.1903-1909“. Форумът под надслов ,,Разлог–документи, личности и събития”  ще бъде посветен на юбилея на музея, на 180 г. от рождението на Васил Левски и 105 г. от освобождението на града.

,,Досега историята на музея не е добре проучена и това ще бъде една от основните задачи в този сборник. Затова се обърнахме с молба към Министерството на културата за целева подкрепа за финансиране на сборник, посветен на юбилея. Благодаря и на кмета на община Разлог - инж. Красимир Герчев, който разреши дофинансирането на научното издателство за нашия юбилей”, каза директорът на музея Христина Манова.

Много мероприятия, посветени на годишнината, ще радват жителите и гостите на града през цялата година. Гост-изложби на исторически музеи от страната, представяне всеки месец на различни експонати, срещи с историци са само част от събитията. Близо 5000 движими културни ценности, отразяващи миналото на Разлог и селищата от общината, се съхраняват във фондовете на музея.

Официално той е открит на 2 юли 1957 г. като Мемориален музей "Никола Парапунов", посветен на Никола Парапунов - ръководител на антифашистката съпротива в Пиринския край. Още през 1950-1951 г. се поставя въпроса за превръщане на родната къща на полковник Никола Парапунов в музей. Това става на заседание на Градския народен съвет на депутатите на трудещите се в Разлог. Музеят стартира с 269 експоната, като по-голяма част от тях са включени в изложбата, изградена на хронологично-тематичен принцип. Експозицията тогава е с обща площ от около 170 кв. метра и включва битов интериор и две зали в първия етаж на къщата. Обособено е и помещение за фондохранилище. С Решение №49/17.01.2000 г. на общинския съвет музеят е преобразуван в общоисторически с 3 отдела: "Археология", "Етнография", "Нова и най-нова история". Така фигурира в Регистъра на музеите към Министерството на културата

Още новини