В община Белица растат малки природозащитници

В община Белица растат малки природозащитници. Кои са защитените видове растения и животни у нас и в Национален парк „Рила”, какво представлява Червената книга на България, как се изработва хербарий и как да се грижим за природата и околната среда. С всичко това вече са наясно учениците от Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий” в планинското градче. Това стана възможно по проект „Обичам природата – аз участвам“, изпълняван от Народно читалище „Георги Тодоров-1885“ в партньорство с местното училище.
Вчера в Посетителския център се проведе дискусионен форум на тема „Роля на младите хора в развитието на екологичното образование и устойчиво развитие на местните общности в община Белица”.
В събитието участваха директорът на Национален парк „Рила“ - Красимир Андонов, и кметът на Белица – Радослав Ревански. Пред представители на общината и различни институции Красимир Андонов и д-р Стефан Кирилов от Национален парк "Рила" разкриха възможностите за организиране и провеждане на еко образователни програми и кампании, свързани с опазването на околната среда в региона на най-големия национален парк.
Един от основните изводи, около който се обединиха участниците бе, че природозащитното образование трябва да започва в най-ранен етап – предучилищното образование. С интерактивни образователни програми по интересен и забавен начин децата могат да се запознаят с природното богатство на защитената територия и да им се осигурят оптимални възможности за екологично образование.
„В продължение на 7 месеца подобрихме екологичната култура на учениците. Те разбраха ролята на човека и обществото за опазването на околната среда. Придобиха знания за защитените видове животни и растения, направиха подсайт „Белица-природен феномен”, придобиха умения да работят в екип. Ходиха на терен в курорта Семково в Рил планина и в Парка за реадаптация на танцуващи мечки, където научиха за любопитни подробности за живота на мечките”, заяви Мая Падарева, секретар на читалището в Белица.
Учениците показаха истинско усърдие и майсторство в събирането на хербарий, а в образователните екозанимания доказаха, че са не само малки гидове в планината и в Национален парк „Рила”, но вече са и ревностни природозащитници.
Умните възпитаници на СУ „Св. св. Кирил и Методий” придобиха нови знания за защитените видове у нас, научиха какво е екологично разнообразие и как да пазят природата. Воъбражение проявиха в различните разиграни екоситуации, свързани с грижа за околната среда.
Заради изключителния интерес от страна на малчуганите към въпросите, свързани с природата, от септември месец в Белица ще заработи Младежка екогрупа с ръководител инж. Георги Манолов.
„Презентациите бяха много полезни, научихме много неща – за застрашени растения и животни, за Червената книга, за биоразнообразието. И разбрахме най-важното – че единствено от нас зависи дали прекрасната ни природа ще продължи да бъде така красива. Затова нека я пазим”, призоваха малките природозащитници от Белица.

Ротарианци направиха дарение на Реанимацията в Благоевград
