В община Белица растат малки природозащитници

Снимки: ИлинденПрес
Снимки: ИлинденПрес

В община Белица растат малки природозащитници. Кои са защитените видове растения и животни у нас и в Национален парк „Рила”, какво представлява Червената книга на България, как се изработва хербарий и как да се грижим за природата и околната среда. С всичко това вече са наясно учениците от Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий” в планинското градче. Това стана възможно по проект „Обичам природата – аз участвам“, изпълняван от Народно читалище „Георги Тодоров-1885“ в партньорство с местното училище.

Вчера в Посетителския център се проведе дискусионен форум на тема „Роля на младите хора в развитието на екологичното образование и устойчиво развитие на местните общности в община Белица”.

 В събитието участваха директорът на Национален парк „Рила“ - Красимир Андонов, и кметът на Белица – Радослав Ревански. Пред представители на общината и различни институции Красимир Андонов и д-р Стефан Кирилов от Национален парк "Рила" разкриха възможностите за организиране и провеждане на еко образователни програми и кампании, свързани с опазването на околната среда в региона на най-големия национален парк.

Един от основните изводи, около който се обединиха участниците бе, че природозащитното образование трябва да започва в най-ранен етап – предучилищното образование. С интерактивни образователни програми по интересен и забавен начин децата могат да се запознаят с природното богатство на защитената територия и да им се осигурят оптимални възможности за екологично образование.

„В продължение на 7 месеца подобрихме екологичната култура на учениците. Те разбраха ролята на човека и обществото за опазването на околната среда. Придобиха знания за защитените видове животни и растения, направиха подсайт „Белица-природен феномен”, придобиха умения да работят в екип. Ходиха на терен в курорта Семково в Рил планина и в Парка за реадаптация на танцуващи мечки, където научиха за любопитни подробности за живота на мечките”, заяви Мая Падарева, секретар на читалището в Белица.

Учениците показаха истинско усърдие и майсторство в събирането на хербарий, а в образователните екозанимания доказаха, че са не само малки гидове в планината и в Национален парк „Рила”, но вече са и ревностни природозащитници.

Умните възпитаници на СУ „Св. св. Кирил и Методий” придобиха нови знания за защитените видове у нас, научиха какво е екологично разнообразие и как да пазят природата. Воъбражение проявиха в различните разиграни екоситуации, свързани с грижа за околната среда.

Заради изключителния интерес от страна на малчуганите към въпросите, свързани с природата, от септември месец в Белица ще заработи Младежка екогрупа с ръководител инж. Георги Манолов.

„Презентациите бяха много полезни, научихме много неща – за застрашени растения и животни, за Червената книга, за биоразнообразието. И разбрахме най-важното – че единствено от нас зависи дали прекрасната ни природа ще продължи да бъде така красива. Затова нека я пазим”, призоваха малките природозащитници от Белица.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини