Висока смъртност сред пчелите, стопани от Пиринско иска държавна подкрепа

Снимка: Фейсбук
Снимка: Фейсбук

За висока смъртност сред пчелите алармират и пчелари от Пиринско. На места загубите са над 50%, но рисковият период за пчелните семейства е до април, което означава, че щетите могат да достигнат до 60%-70%.

„Проблемът започна още през лятото на миналата година, когато се оказа, че няма достатъчно прашец в кошерите. Това е основната белтъчна храна за пчелите, това за тях е като хляба за хората. Това пък стана заради климатичните промени, пчелите са първият естествен биоиндикатор за тези промени. Липсата на достатъчно прашец пречи и на развитието на пчелните семейства“, заяви Ралица Петкова, която от години се занимава с пчеларство и производство на мед.

Голяма част от пчеларите подценили липсата на достатъчно прашец и това довело до високата смъртност сред пчелите им. Вторият проблем пред този бранш е ниската изкупна цена на меда. Допреди 1-2 в хипермаркетите килограм мед се продавал за 12-15 лева, а в момента на промоция цената е 8-9 лева за килограм. Което пък е парадоксално на фона на всички други цени на храни и продукти, които хвърчат нагоре.

„Получава се ефектът на доминото. Дават ни цена на едро от 4,40 лева за килограм мед. Няма никаква сигурност в сектора ни. Много пчелари се отказват, това важи най-вече за малките стопанство, в които има от 20 до 100 кошера. Други търсят спасение в окрупняването, но и това ще е до време, ако не се вземат мерки от държавата“, смята Ралица Петкова.

Според нея и колегите й е крайно време в земеделското министерство да се създаде дирекция по пчеларство, а експертите в нея и пчеларите да изготвят цялостна стратегия, с която да започне решаването на проблемите един по един.    

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини