Ще остане ли достъпна храната за българите?

Снимка: Пресцентър
Снимка: Пресцентър

Двучасова кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната за българите?" се проведе днес в София, организирана от Андрей Велчев, председател на Сдружение „За достъпна и качествена храна“. Форумът събра на едно място политици, представители на държавните институции, бизнеса, академичната общност и потребителските организации. С цел конструктивен диалог бяха поканени и представители на големите хранителни вериги, но никой от тях не откликна на поканата.

Събитието постави във фокуса на общественото внимание ключови въпроси, свързани с достъпа, качеството и ценообразуването на хранителните продукти, които се предлагат в България. Бяха обсъдени и възможни законодателни и регулаторни мерки за подобряване на ситуацията в сектора и как да бъде защитен както крайния потребител, така и местните производители.

Представителите на различни политически формации и организации изразиха своите позиции относно нуждата от подкрепа за българските производители, необходимостта от прозрачност в ценообразуването и важността за въвеждане на регулации върху търговските надценки.

Председателят на Народното събрание г-жа Наталия Киселова заяви, че качеството на храната е пряко свързано с качеството на живот и подчерта необходимостта от обективен и конструктивен дебат по темата. Тя призова за обсъждане на конкретни законодателни мерки, които да гарантират по-добра регулация на сектора и ефективен контрол върху дейността на търговските вериги.

Мая Манолова от „Изправи се.БГ“ е сред най-активните защитници на правото на хората да получават качествена и на достъпни цени храна. Тя обяви, че следващият бойкот на търговските вериги ще се проведе на 20 февруари, в четвъртък. Тя призова още за държавна намеса в сектора, за да се гарантира по-добра защита на българските производители и потребители. Според нея, мерките трябва да включват по-лесен и с по-изгодни условия достъп на местните производители до пазара на дребно, както и по-голяма прозрачност относно ценообразуването и надценките в търговските вериги.

Председателят на ПГ „Възраждане“ Костадин Костадинов от своя страна предложи създаването на земеделски пазари без посредници и без такси, на които да се продава само българска продукция. Той подчерта, че прекупвачите увеличават цените неколкократно и това е в ущърб както на производителите, така и на потребителите. Костадинов изрази надежда, че предложените от „Възраждане“ законодателни промени ще получат подкрепа от управляващото мнозинство.

Драгомир Стойнев, председател на ПГ на „БСП – Обединена левица“, се обяви за регулиране на надценките върху храните. Той подчерта, че доминиращата роля на големите търговски вериги води до неравномерно разпределение на печалбите по веригата и че липсата на прозрачност в ценообразуването е сериозен проблем. Стойнев обяви, че в петък в парламента ще се проведе кръгла маса с представители на всички политически сили и на търговските вериги, за да се търси общо решение за защита на българските производители.

Дискусията предизвика широк обществен и политически консенсус относно нуждата от спешни и ефективни реформи в сектора. Представителите на различни институции и организации се обединиха около необходимостта от по-добър контрол върху търговските вериги, стимулиране на българското производство и въвеждане на по-голяма прозрачност в ценообразуването.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини