Проф. Георги Момеков: Парацетамолът може да убие човек

Парацетамолът може да убие човек и то по много неприятен начин. Това обясни по БНТ председателят на Българско научно дружество по фармация проф. Георги Момеков.
Той коментира новата опасна тенденция в ТикТок "предизвикателството парацетамол", в което деца се състезават кой ще погълне най-голямо количество от болкоуспокояващо, и рисковете за здравето от това.
Проф. Момеков коментира, че като чул за това предизвикателство си помислил, че става дума за някаква шега, защото приемът на парацетамол в големи количества е изключително опасен за живота.
Парацетамолът е лекарство с огромна история и приет в нормални дози е с отличен профил на безопасност, мога да кажа, че е едно от най-безопасните лекарства. При предозиране обаче предизвиква некроза на чернодробните клетки. Некроза значи смърт. Черният дроб не е чифтен орган и не е орган, без който можем да продължим да живеем дълго време. Тази интоксикация е изключително коварна, защото след едни остри неспецифични прояви имаме един латентен период от около два дни и след това като настъпи тежката симптоматика, човекът е пътник. Трябва да се прави чернодробна трансплантация, обясни председателят на Българско научно дружество по фармация проф. Георги Момеков.
Проф. Момеков коментира и случаите на поставен опасен ботулинов токсин у нас.
„Единият сценарий е, че този ботулинов токсин е правен някъде в час по трудово, никой не знае какво съдържа. Другият сценарий е, ако е изключително качествен - има такива регистрирани на нашия пазар, но ако е купен контрабандно и съхраняван неправилно е опасен. Ботулиновият токсин е белтъчно съединение и съхранението е изключително важно. Третото - методологията (начинът на поставяне), тя не е космически сложна, обаче ако имам португалска карта и трябва да пътувам в плитчини, по-добре да ме кара някой като Магелан, който има топки и ноухау, а не да се доверите на едни създания, някои от които приличат на нискобюджетни разпространители на полови инфекции“, коментира проф. Момеков.
Ботулиновият токсин е вещество, с което може да се прави биотероризъм и дори обучен медик може да направи грешка, каза ученият.

Деца от Благоевград плетат 750-метрова мартеница, украсяват дървета със символа на пролетта
