Това видео не показва обелване на слой пластмаса от листата на маруля

Снимка: Factcheck.bg
Снимка: Factcheck.bg

В ТикТок и Фейсбук се разпространява видеоклип, който демонстрира как тънък прозрачен слой от повърхността на лист зелена салата може да бъде обелен с ръка. Клипът е съпроводен от надпис „Малко пластмаса от Лидл”. Наистина ли обаче ципата, която се отделя от листа зелена салата, е пластмаса, както твърди авторът на видеото?

Клипът не е единствен по рода си. През годините подобни видеа периодично се появяват и набират популярност в социалните мрежи като подхранват внушението, че плодовете и зеленчуците от хранителните вериги са изкуствени или вредни. През 2018 г., проверителите на факти от Snopes опровергават подобно видео, в което се твърди, че маруля е покрита със слой пластмаса, който може да бъде обелен. 

Ципата, която се отделя от листа салата е всъщност покривната тъкан на листото. Това е прозрачен слой, който изпълнява три основни функции – предпазва листото от външните фактори, спомага за задържането на вода и регулира газовия обмен на растението. Този защитен слой може да се отдели, ако листото е било изложено на ниски температури, подобно на слоя кожа, който се отделя от измръзнали устни. Процесът се нарича епидермално обелване. 

Замръзването на растението предизвиква образуването на  мехури и лющене на епидермиса, последвано от покафеняване на тъканите, обясняват учени от Департамента по хранителни науки и технологии от Калифорнийския университет. Това, което се вижда на видеоклипа от социалните мрежи, е резултат от контакта на растението с ниски температури, при който външният защитен слой на листото се обелва.

Твърдението, че защитният слой на листата на различните видове салата е всъщност пластмаса, е било опровергавано през годините.

Проверено: 

Ципата, която се отлепя от лист маруля във видеоклип, набрал популярност в социалните мрежи, не е от пластмаса. Това е част от покривната тъкан на листото, която е била изложена на ниски температури. Митът, че зелената салата в супермаркетите съдържа пластмаса, е опровергаван многократно.

Автори: Антонио Костадинов/Дафина Кондова

Източник: factcheck.bg

 

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини