Кметове в Югозапада предупредиха за драстичен скок на такса смет, оплакаха се от липса на държава
Драстичното поскъпване на такса смет във всички населени места е необратим и неизбежен процес. Това заявиха всички кметове от Сдружението на Югозападните общини.
Само така ще може да се намери баланс между приходите и разходите по сметосъбирането, сметоизвозването и депонирането на отпадъците, както и за поддръжката на зелените площи.
„Причините са комплексни – повишаване на минимална работна заплата, инфлация, повече средства за поддръжка на автомобили и техника, всичко това предполага увеличаване на такса смет. Ще се опитаме да я повишаваме поетапно, за да бъде социално поносима за жителите на общините“, каза кметът на Сандански Атанас Стоянов.
Според кмета на Благоевград Методи Байкушев сега е моментът местната власт и гражданите заедно да направят така, че да се намали количеството отпадък и да се събират отпадъците разделно. Разходите по план-сметката за догодина на Община Благоевград за тази дейност са 16,6 млн. лв. С предвиденото увеличение от около 20 процента, ако това се гласува от ОбС, приходите ще са 10,5 млн. лв., което означава дефицит от 6 млн. лв. Градоначалникът подчерта, че в момента юридическите лица плащат около 60-70 процента от тази такса, а физическите лица около 30-40 процента. В същото време точно домакинствата генерират по-голямата част от отпадъка.
Байкушев даде пример, че само за ден в община Благоевград се извозват 70 тона некомпактирани отпадъци. Това е сериозно количество, което струва много средства на бюджета.
При новия метод „замърсителят плаща“ гражданите ще са тези, които ще понесат по-голямата тежест за плащането на този налог.
В същото време кметовете не скриха, че предстои почти навсякъде коригиране и на други два данъка – на недвижимите имоти и на МПС. Те уточниха, че данък сгради не е променян на държавно ниво през последните 16 години.
Големият проблем в момента е липсата на диалог между местната власт, изпълнителната и законодателната, категорични бяха кметовете.
„Политиците се занимават с популизъм, а в държавата всичко е по инерция. Никой не иска да вдига данъци, защото това води до смут в обществото. Особено сред определени групи хора. Ние не намираме с кого да говорим. Държавата само ни вменява задължения, но не и правомощия. Ние искаме парите на хората да се връщат там, където те живеят. Ако в следващите 2-3 месеца не започнем активен диалог с държавата по този проблем, няма да сме готови да въведем новия метод и в началото на 2026 година“, предупреди Ивайло Симеонов, кмет на община Елин Пелин.
Кметът на Петрич Димитър Бръчков обясни, че общините в момента въобще не са готови за нов начин за определяне на такса смет. За целта те трябва да имат финансов ресурс за нова инфраструктура, техника и инсталации, който обаче липсва.
Затова е важно държавата да осигури финанси за закупуване на нови съдове, на нова техника и изграждането на нови инсталации.