Кметове в Югозапада предупредиха за драстичен скок на такса смет, оплакаха се от липса на държава

Снимка: Илинден Прес
Снимка: Илинден Прес

Драстичното поскъпване на такса смет във всички населени места е необратим и неизбежен процес. Това заявиха всички кметове от Сдружението на Югозападните общини.

Само така ще може да се намери баланс между приходите и разходите по сметосъбирането, сметоизвозването и депонирането на отпадъците, както и за поддръжката на зелените площи.

„Причините са комплексни – повишаване на минимална работна заплата, инфлация, повече средства за поддръжка на автомобили и техника, всичко това предполага увеличаване на такса смет. Ще се опитаме да я повишаваме поетапно, за да бъде социално поносима за жителите на общините“, каза кметът на Сандански Атанас Стоянов.

Според кмета на Благоевград Методи Байкушев сега е моментът местната власт и гражданите заедно да направят така, че да се намали количеството отпадък и да се събират отпадъците разделно. Разходите по план-сметката за догодина на Община Благоевград за тази дейност са 16,6 млн. лв. С предвиденото увеличение от около 20 процента, ако това се гласува от ОбС, приходите ще са 10,5 млн. лв., което означава дефицит от 6 млн. лв. Градоначалникът подчерта, че в момента юридическите лица плащат около 60-70 процента от тази такса, а физическите лица около 30-40 процента. В същото време точно домакинствата генерират по-голямата част от отпадъка.

Байкушев даде пример, че само за ден в община Благоевград се извозват 70 тона некомпактирани отпадъци. Това е сериозно количество, което струва много средства на бюджета.

При новия метод „замърсителят плаща“ гражданите ще са тези, които ще понесат по-голямата тежест за плащането на този налог.

В същото време кметовете не скриха, че предстои почти навсякъде коригиране и на други два данъка – на недвижимите имоти и на МПС. Те уточниха, че данък сгради не е променян на държавно ниво през последните 16 години.

Големият проблем в момента е липсата на диалог между местната власт, изпълнителната и законодателната, категорични бяха кметовете.

„Политиците се занимават с популизъм, а в държавата всичко е по инерция. Никой не иска да вдига данъци, защото това води до смут в обществото. Особено сред определени групи хора. Ние не намираме с кого да говорим. Държавата само ни вменява задължения, но не и правомощия. Ние искаме парите на хората да се връщат там, където те живеят. Ако в следващите 2-3 месеца не започнем активен диалог с държавата по този проблем, няма да сме готови да въведем новия метод и в началото на 2026 година“, предупреди Ивайло Симеонов, кмет на община Елин Пелин.

Кметът на Петрич Димитър Бръчков обясни, че общините в момента въобще не са готови за нов начин за определяне на такса смет. За целта те трябва да имат финансов ресурс за нова инфраструктура, техника и инсталации, който обаче липсва.

Затова е важно държавата да осигури финанси за закупуване на нови съдове, на нова техника и изграждането на нови инсталации.  

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини