Веселин Вучков: МВР не е прекрачило 20 век, има спешна нужда от реформи
Икономическата зависимост на цели електорални групи се пренася и в политическа зависимост, заяви пред БНТ Веселин Вучков - бивш министър на вътрешните работи.
Вътрешното министерство също е част от тази "история", допълни той. И има дълг по отношение на изминалите избори.
"Наистина сме свидетели на един огромен обем контролиран вот, сред който и купеният вот също е много голям".
Според него е важно да бъде "атакаувана първопричината - икономическата зависимост". Потресаващо за него е как цели изборни комисии са замесени в едни изборни измами. Изрази надежда, че прокуратурата ще се самосезира.
Според Веселин Вучков МВР се нуждае от външна фигура, която да е представител преди всичко на гражданското общество.
"Вътрешното министерство е една много силно консервативна система, много инерционна. Която не позволява дори елементарни промени. Но със сигурност е необходим човек, който да е реформаторски настроен, който да проведе така задължителните и неизбежни реформи".
По думите му МВР в много отношения не е прекрачило втората половина на 20 век.
"Гражданите имат право да изискват промени," отбеляза той, като уточни, че е време министерството да влезе в XXI век. Допълнително системните проблеми в структурата и честите кадрови промени на директорите в Областните дирекции на МВР създават непоследователност и недоверие сред обществото.
Коментирайки избора на нов главен прокурор, Вучков заяви, че въпреки че ВСС има формалното законово право да назначи нов ръководител, то му липсва общественото доверие и морална легитимност да направи такъв избор. Според Вучков, институцията се нуждае от промени и обновление, а народните представители са в дълг пред обществото за поемане на инициатива в тази посока. "Парламентът трябва да направи една разумна стъпка веднага след своето конституиране и да избере своята квота в състава на ВСС," каза той.
Той предупреди, че ако ВСС назначи нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд при текущия състав и при липсата на доверие, върху мандата на новите ръководители ще тегне съмнение, което ще подкопае тяхната способност да ръководят.
Относно концепцията на сегашния кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов, Вучков я определи като добра и основана на сериозен емпиричен анализ. Според него Сарафов правилно насочва вниманието към проблемите със съдебните експертизи, но въпросът остава дали ВСС е институция с достатъчно обществено доверие, за да направи тези промени легитимно.
Според Вучков е от критично значение главният прокурор да бъде независим от политическите сили, което би гарантирало обективност в работата му. "Независимостта на главния прокурор от политическата класа е най-важното условие за ефективното функциониране на прокуратурата" подчерта той.
Темата за правосъдието в различните му аспекти, според Вучков, е задача за законодателната власт, която трябва да приеме качествени закони, гарантиращи справедливост и независимост на съдебната система.
За процедурата по избор, в която има само един състезател, Вучков посочи, че ако Сарафов участва в по-конкурентна среда и демонстрира твърда позиция относно съмненията за предишни негови действия, това би било от полза както за прокуратурата, така и за съдебната система като цяло.