България е втора в ЕС по външни тоалетни

Снимка: pixabay.com
Снимка: pixabay.com

България е на второ място в Европейския съюз по брой външни тоалетни, показват данни на Евростат. 9,6% от хората в България нямат вътрешна тоалетна. Водачи в тази статистика са румънците - 15,4% от тях са с външни тоалетни. 

Това отваря и темата с липсата на канализация в България. След запитване на bTV от Министерството на регионалното развитие посочват, че 46 града и 4228 села са без канализация. 

Калин Славчев от село Крива бара е сред стотиците жители в Монтанско без достъп до нормално водоснабдяване и сред хилядите без канализация. Кани ни в дома си, за да ни покаже как живее и без двете. Къщата му е голяма, но няма вътрешна тоалетна. За възрастните и хората с увреждания тези условия са още по-мъчителни.

Преди десетина години в селото приключват изграждането на воден цикъл, но проектът е без канализация. За капак водните проблеми вместо да се решат - зачестяват. И докато хидрофорите заместват водопроводните тръби, липсата на канал за отпадни води се компенсира със септични ями. Новите се изграждат като изгребни, за да не замърсяват околната среда.

Изпълнението на воден цикъл с канализация се оказва, че е изключително рядко. Според информацията на дружество ВиК-Монтана с напълно изградена канализация в областта са единствено Монтана и село Копиловци.

Почти завършена е и канализацията в село Расово, където проектът е и с пречиствателна станция. С частично изградена канализационна мрежа са Лом и Вършец.

Водното дружество в региона подменя и рехабилитира водоснабдителната мрежа със собствени средства. В региона обаче няма консолидирана асоциация по ВиК, което прави инвестициите в големи и скъпи проекти недостижими.

Дори и ако в следващите няколко години обединението на общините за подобряване на ВиК инфраструктурата стане факт, вероятността да се вместят в програмния период за финансиране на големи европроекти е минимална.

Така и авариите ще продължат, и канализациите ще са мираж, а външните ни тоалетни ще са все така естествен и съществен детайл от битовия екстериор.

В отговор на запитване на bTV от Министерството на регионалното развитие и благоустройството отговориха: "С европейско финансиране в изминалите години в страната са изградени и реконструирани 21 пречиствателни станции за отпадъчни води и са изградени 1800 км ВиК мрежи."



Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини