Откритата двуметрова статуя остава поне още седмица в големия канал на Хераклея Синтика
Втората двуметрова статуя, която вчера откриха археолозите в големия канал на античния град Хераклея Синтика, ще остане там поне още една седмица. Това разкри днес професор д-р Людмил Вагалински, който е ръководител на екипа. Мраморната скулптура бе намерена в източната част на канала.
На практика новата статуя е намерена на място, което е срещу това, където бе открита първата, но са достатъчно близо една от друга. Работи се много внимателно, за да не се наруши целостта й. За съжаление мраморната скулптура е без глава, липсва и дясната китка.
„Това по никакъв начин не я прави с по-малка стойност от първата. Категорични сме, че двете статуи са скрити синхронно в големия канал на селището, втората е с лице към земята. Поне още седмица статуята ще остане в Хераклея Синтика“, каза още Вагалински.
Той и колегите му ще продължат с пълното разкриване на скулптурата, вече се водят разговори със специалисти по предстоящото безопасно изваждане на движимата културна ценност и нейното преместване в Исторически музей - Петрич, където е и първата голяма мраморна статуя.
За първата скулптура се смята, че е на известен в миналото властник, представен като бог Хермес. Тя се намира в музея на Петрич и е магнит за туристите. Шедьовърът на античното изкуство бе изправен в цял ръст в културната институция на 6 август. Хиляди посетители, сред които и стотици чужденци, вече са видели находката.
„Интересът наистина е огромен към този исторически паметник, открит от екипа на професор Людмил Вагалински в Хераклея Синтика. Вече мислим къде ще поставим и втората фигура, тя ще е някъде до първата, за да има още по-голям ефект върху посетителите“, заяви Иван Петров, директор на Исторически музей – Петрич.
Още докато не беше извадена от Клоака максима (Големия канал) на античния град, имаше предположения, че е на бог Хермес. След тежка операция по изваждането и преместването ѝ в музея в Петрич образът се разкри изцяло. Видя се, че е майсторска изработка от цял блок мрамор. Все още не е ясно кой е човекът, но археолозите са категорични, че това е много известен за времето си владетел, тъй като е изобразен като бог - не е случайно, че фигурата е висока 2,10 метра и тежи почти един тон.
Един от най-добрите реставратори - д-р Китан Китанов от Националния археологически институт с музей към БАН, ще започне работа по почистване на статуята, за да заздрави всички пукнатини и отчупвания по нея, за да не се влияе от атмосферните условия. Най-вероятно след приключването на реставрацията ще стане ясно кой е изобразеният владетел - лицето ще бъде почистено, а това ще разкрие почти сигурно и самоличността на обожествения владетел.