Наследници на родове от село Зарово откриват паметна плоча до Младежкия дом

Преди повече от 110 години там са живели 1200 българи, но всички са прогонени през 1912 година и са се установили в България. Тамошната църква „Свети Илия” е опожарена през 1912 година, но по-късно е възстановена и богато изографисана. В храма се пази Заровската плащеница, дарена от Хаджи Константин Николов през 1888 година след завръщането му от Ерусалим. Владишкият трон и иконите също са запазени от старата църква. Махалите на Зарово се разполагали от бреговете на река Богдана до близките хълмове на Круша планина.
Само преди година с водосвет откриха паметна плоча в градинката срещу Община Благоевград на прокудените кукушани от родния им край през 1913 година. Паметният знак бе по повод 110 години от опожаряването на град Кукуш по време на Междусъюзническата война и идването на кукушани в Горна Джумая. Тук те са посрещнати от местните хора, които им подават ръка и им помагат да започнат нов живот. Държавата им дава земя и скоро започват да се строят къщите на бежанците.
Паметната плоча бе изградена от наследници на кукушките бежанци. Техните родове заемат важно място в културния, историческия, стопанския и обществен живот на града.

Борисов пред НС: Да спрем да се излагаме, да отидем да агитираме и да искаме прошка от хората
