Умуват по кое трасе да се стига до бъдещия граничен пункт Струмяни-Берово, питат и местните хора
Бъдещето на новия граничен пункт, който ще свърже нашата община Струмяни със северномакедонската Берово, ще е в дневния ред на общественото обсъждане на 22 април. В общинския център ще се дискутира концепцията за „Подпомагане и разширяване на транспортната свързаност с Република Северна Македония". Водещ партньор е Агенция „Пътна инфраструктура". Срещата се организира от Областен информационен център – Благоевград във връзка с процедурата за кандидатстване по Приоритет 2 на Програма „Развитие на регионите" 2021-2027. Дискусията започва в 11:00 часа в Народно читалище „Будител-1997" в село Струмяни.
АПИ участва в концепцията с проект за доизграждане на отсечката до бъдещия ГКПП „Клепало" и основен ремонт на част от път III-1008 Струмяни - Микрево - Раздол - Клепало - граница Северна Македония. Разработени са два варианта на трасе. Единият предвижда изграждането на около 8,5 км от път III-1008 в участък, започващ приблизително преди отклонението за с. Колибите до бъдещия ГКПП „Клепало", както и основен ремонт на 2,3 км от третокласното трасе в участъци при селата Раздол и Клепало. Във втория вариант е заложено строителство на нова отсечка с приблизителна дължина 10 км от път III-1008 в участък, започващ приблизително преди отклонението за с. Колибите, който завършва до бъдещия ГКПП „Клепало", като се реконструира 305 метра от съществуващия път III-1008.
С реализацията на проекта ще се модернизира републиканската пътна мрежа в област Благоевград и ще се повиши безопасността на движение. Ще се подобри транспортната мобилност на територията на Югозападен регион и трансграничната свързаност на България с Република Северна Македония, ще се осигури по-добър достъп на хора и стоки до единния европейски пазар, ще се стимулира развитието на туризма и инвестициите в региона.
Общата индикативна стойност на концепцията е 72 041 471 лв. с ДДС. С реализацията ѝ значително ще се подобри и модернизира републиканската пътна мрежа на територията на област Благоевград.
До 30 април всички граждани могат да се запознаят с концепцията и да попълнят кратка онлайн анкета, чрез която да я подкрепят или да направят коментари или възражения. Получаването на широка обществена подкрепа е едно от задължителните условия тя да бъде одобрена за финансиране.