Студен фронт атакува времето днес, силен вятър ще вее в 18 области

Жълт код е обявен днес за по-голямата част на страната. Предупреждението е в сила заради очакван силен вятър в 18 области, които са предимно в Северна и Източна България.
През страната ще премине студен атмосферен фронт. Вятърът вече започна да се ориентира от запад-северозапад, ще се усили, в Северна България до силен и с него концентрацията на сахарски прах в атмосферата бързо ще намалее. От запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на отделни места ще превали и прегърми. Максималните температури ще бъдат от 21°-22° на места в западните райони до 28°-29° в Югоизточна България, където все още ще духа умерен до силен югозападен вятър. В София максималната температура ще бъде около 21°.
В планините ще бъде предимно слънчево с временни увеличения на облачността и на отделни места ще превали и прегърми. Ще духа до бурен, временно ураганен югозападен вятър, който след обяд малко ще отслабне и ще се ориентира от запад-северозапад, с него ще нахлува по-хладен въздух. Сутрешната температура на височина 1200 метра ще бъде около 16°, на 2000 метра - около 8° и през деня ще се понижава.
По Черноморието ще бъде предимно слънчево. По-значителни временни увеличения на облачността ще има към края на деня и през нощта и на отделни места ще превали краткотраен дъжд. Възможно е и да прегърми. Ще духа слаб и умерен югозападен вятър, който ще се усили и ще започне да се ориентира от северозапад, по-късно през деня и по южното крайбрежие. Максималните температури ще бъдат от 21° по Северното Черноморие до 29° по Южното. Температурата на морската вода е 10°-12°.

Благоевград отново е домакин на популярния фестивал За хляба наш
