Рене Декарт: Вярно определяйте думите и ще освободите света от половината недоразумени
Мисля, следователно съществувам. Това е прозрение на един от най-големите умове в науката - Рене Декарт. Той е роден на днешната дата през 1596 година в Ла Е ан Турен, днес този малък град в централна Франция съвсем естествено носи името на Декарт. През живота си работи в няколко области на познанието. Става знаменит с постиженията си в областта на математиката, физиката, механиката, философията.
Декарт ревизира математическата символика на Виет, като предлага символите в алгебрата, които се ползват и днес – с a, b, c да се означават параметри, а неизвестните с x, y, z. А координатната система, която ползваме в геометрията, на практика е въведена в употреба от Декарт.
По цял свят много хора знаят някои от неговите философски максими. Декарт се нарежда сред най-влиятелните мислители в новата европейска история. Той вдъхновява както своите съвременници, така и следващите поколения философи, поставяйки началото на рационализма, водещото философско течение в Европа през 17 и 18 век.
Декарт умира на 11 февруари 1650 година в Стокхолм.
Ето някои негови интересни мисли:
„За този, който иска да усъвършенства своя ум, по-важно е да размишлява, отколкото да заучава.”
„Интелектът – това е страст.”
„Умът е градина, в която волята е господар.”
„Няма нищо, което да е толкова отдалечено от нас, че да не можем да го достигнем, или пък да е така спотаено, че да не можем да го открием.”
„Отчаяние – това е страх без надежда.”
„Надеждата – това е стремление на душата да убеди себе си в това, че желаното се сбъдва… Страхът – това е склонност на душата.”
"Вярно определяйте думите и ще освободите света от половината недоразумения."
"Хората със силен и великодушен характер не променят своето настроение в зависимост от своето благополучие или своето нещастие..."
"Съмнявай се във всичко."
"Страхливостта произхожда само от отсъствие на определени надежди и желания..."