Стартира проектът за граничен пункт между Струмяни и Берово, отварят границата след 5 години

Днес бе даден старт на реалното изпълнение на проекта за изграждане на ГКПП-Струмяни-Берово между България и Северна Македония. Информационната среща се проведе в конферентната зала на Областна администрация-Благоевград.
Инвестицията е на стойност над 11 млн. евро и е най-големият проект по управляваните от МРРБ програми за трансгранично сътрудничество.
„Това е проект, който дава нови възможности и стимули за засилване на сътрудничеството и обмена. Той представлява не просто строително начинание, а символизира напредъка и развитието. Необходимостта от улесняване на нарастващия трафик на хора и стоки между България и Северна Македония отдавна е на дневен ред. Още повече - изграждането на новия ГКПП е една дългогодишна мечта на хората от двете страни на границата, много от които са близки роднини и приятели“, заяви областният управител Мария Димова.
След четвърт век се стартира изпълнението на този дългоочакван проект.
Надявам се във всички фази той да бъде съпътстван с експертност и професионализъм и да не позволяваме на емоциите да го забавят, изтъкна заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
Инвестицията е разделена на две фази. В първата, разчетена да приключи през 2026 г., ще се извършват подготвителните дейности, свързани с планиране, проектиране и избор на изпълнители. Във втората – от 2027 до 2029 г., ще се реализират строителните дейности по инфраструктурата на граничния пункт.
На българска територия ще се изградят няколко сгради и ще се довърши довеждащият път. От другата страна на границата ще се модернизират съществуващите конструкции и съоръжения, които се изградени преди десетки години. Приоритет в дейностите ще е инсталирането на ВЕИ и използването на енергоефективни материали. Тъй като обектът попада в зона „Натура 2000“, ще се обърне специално внимание и на опазването на околната среда в региона.
За да се осигури по-бързо изпълнение на инвестицията, тя е обявена за национален обект и по този начин се прилагат облекчени административни процедури. Очаква се след въвеждане в експлоатация на новия граничен пункт броят на преминаващите границата между България и Северна Македония да се увеличи от 657 000 на 722 700 души годишно.
Очаква се по-голяма свързаност между двете държави, улеснен транспортен поток и обмен на стоки, както и икономическо развитие на пограничните области. Вече 25 години минаха от подписването на Спогодбата между правителствата на България и на Република Северна Македония през 1999 г., в която е предвидено изграждането на граничен контролно-пропускателен пункт „Клепало“ между двете страни.

Ново сдружение даде заявка да вдъхне живителна творческа сила на Благоевград
