Стартира проектът за граничен пункт между Струмяни и Берово, отварят границата след 5 години

Снимка: Областна администрация-Благоевград
Снимка: Областна администрация-Благоевград

Днес бе даден старт на реалното изпълнение на проекта за изграждане на ГКПП-Струмяни-Берово между България и Северна Македония. Информационната среща се проведе в конферентната зала на Областна администрация-Благоевград.

Инвестицията е на стойност над 11 млн. евро и е най-големият проект по управляваните от МРРБ програми за трансгранично сътрудничество.

„Това е проект, който дава нови възможности и стимули за засилване на сътрудничеството и обмена. Той представлява не просто строително начинание, а символизира напредъка и развитието. Необходимостта от улесняване на нарастващия трафик на хора и стоки между България и Северна Македония отдавна е на дневен ред. Още повече - изграждането на новия ГКПП е една дългогодишна мечта на хората от двете страни на границата, много от които са близки роднини и приятели“, заяви областният управител Мария Димова.

След четвърт век се стартира изпълнението на този дългоочакван проект.

Надявам се във всички фази той да бъде съпътстван с експертност и професионализъм и да не позволяваме на емоциите да го забавят, изтъкна заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

Инвестицията е разделена на две фази. В първата, разчетена да приключи през 2026 г.,  ще се извършват подготвителните дейности, свързани с планиране, проектиране и избор на изпълнители. Във втората – от 2027 до 2029 г., ще се реализират строителните дейности по инфраструктурата на граничния пункт.

На българска територия ще се изградят няколко сгради и ще се довърши довеждащият път. От другата страна на границата ще се модернизират съществуващите конструкции и съоръжения, които се изградени преди десетки години. Приоритет в дейностите ще е инсталирането на ВЕИ и използването на енергоефективни материали. Тъй като обектът попада в зона „Натура 2000“, ще се обърне специално внимание и на опазването на околната среда в региона.

За да се осигури по-бързо изпълнение на инвестицията, тя е обявена за национален обект и по този начин се прилагат облекчени административни процедури. Очаква се след въвеждане в експлоатация на новия граничен пункт броят на преминаващите границата между България и Северна Македония да се увеличи от 657 000 на 722 700 души годишно. 

Очаква се по-голяма свързаност между двете държави, улеснен транспортен поток и обмен на стоки, както и икономическо развитие на пограничните области. Вече 25 години минаха от подписването на Спогодбата между правителствата на България и на Република Северна Македония през 1999 г., в която е предвидено изграждането на граничен контролно-пропускателен пункт „Клепало“ между двете страни.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини