Пламен Димитров: Между 25% и 40% от българите са енергийно бедни

Снимка: Стопкадър, БНТ
Снимка: Стопкадър, БНТ

Енергийно бедните в България са между 25 и 40% по различните методики от цялото население. Това е огромен проблем, но за него се говори малко. Това каза в студиото на сутрешния блок “Денят започва” на БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров.

По думите му, 40 на сто от населението означава 2 милиона и 400 хиляди българи, които няма как да свържат двата края. Те в момента са енергийно бедни при тези цени на електроенергията, а се обсъжда нов ръст от 20 до 40%.

Президентът на КНСБ уточни, че има приета от правителството наредба за компенсиране на уязвими клиенти, но не е ясно как ще бъде финансирана, нито как ще се прилага при либерализацията на пазара на електроенергия.

“Готовността за прилагане на подобни радикални реформи е никаква в държавата. Хората с право се притесняват и трябва час по-скоро всички тези политически боричкания да останат по-встрани и темата да стане централна, независимо дали правителството е в оставка, дали е служебно, дали е редовно“, подчерта той и допълни, че този въпрос трябва да се реши час по-скоро.

Димитров обясни още какво представлява постигнатото от МОТ споразумение за заплатата за издръжка. По думите му механизмът за определянето ѝ оценява нуждите на работника и неговото семейство в зависимост от средния тип семейства в държавата: “При нас това е 3-членно домакинство – двама работещи и един зависим член – дете до 14 години, или ако не е дете, възрастен родител. Това всъщност е българският вариант и по това ние изчисляваме през последните няколко години, около 30 години, по различни методики през времето тази заплата за издръжка. Тя показва, че към настоящия момент са нужни 1438 лева в джоба на сам работещ и сам живеещ българин или близо 2600 лева за домакинство с двама работещи и едно дете до 14 години”.

Над 35% от българите получават подобни средства в домакинствата, докато 65 на сто не достигат размера им.

Това, което трябва да направи България е простичко – социалните партньори, синдикатите с работодателите и правителството и НСИ, трябва да седнем час по-скоро и да определим тази методика, тъй като ние изчисляваме сами в нашия институт, заяви още президентът на КНСБ и обясни: „Не може с магическа пръчка от 930 лв. да стигнем числа, които са двойно по-високи, затова трябва план и политика по доходите. Трябва да има хоризонтална политика по доходите, която да приближава доходите към тази величина , която да расте по-бавно, тоест инфлационните процеси, забавяйки се, да не дават голям тласък на заплатата за издръжка. Трябва изпреварващо да растат доходите, което е постижимо“.

„Защо да минаваме през протести, а не през осъзната политика, която да приближава благосъстоянието на работещия българин, на работещите бедни и плавно да намаляват като брой и да изчезнат накрая. Това е постижимо, това не е някаква фикция“, подчерта още той.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини