Колко често трябва да проверявам слуха си?

Чудите се колко често трябва да проверявате слуха си? Представяме ви необходимите насоки.
Не се замисляме често за ушите и слуха си, когато се грижим за здравето си и си правим профилактични прегледи. На всеки шест месеца може да си почиствате зъбите и да ги проверявате за кариеси и други потенциално проблемни фактори. Много хора си правят и годишен медицински преглед, за да се уверят, че всичко е наред. Тези от нас, които носят очила, редовно проверяват очите си, за да защитят зрението си. Но горките уши рядко се преглеждат, ако изобщо някога това се случи.
За съжаление в живота приемаме слуха си за даденост и започваме да му обръщаме внимание едва когато нещата започнат да се объркват. Когато започнете да губите способността си да чувате нормално, това може да бъде разочароващо и тревожно и може да съжалявате, че не сте си направили изследване на слуха отдавна.
Около 12 милиона души в Обединеното кралство страдат от някаква степен на загуба на слуха, а едно проучване преди време показва, че почти цялото население на страната никога не е проверявало слуха си. С напредването на възрастта е по-вероятно да се появят проблеми със слуха и затова е важно да се грижите за него, за да не се задълбочават евентуалните ви проблеми. Ако сега се питате: "Колко често трябва да си правите тест на слуха?", ще ви дадем отговор в тази статия.
Как да разберете дали имате нужда от изследване на слуха?
Може да си мислите, че нямате проблем със слуха си, но често се случва така, че околните смятат, че имате такъв. Ако например трябва постоянно да увеличавате звука на телевизора или радиото, а тези, които гледат или слушат заедно с вас, смятат, че е прекалено силен, това може да е показател за загуба на слуха, а тя е сред най-често срещаните причини. За възрастните хора може да е лесно просто да я пренебрегнат и да си кажат, че това е неразделна част от остаряването, но все пак съществуват действия, които можете да предприемете, за да възстановите загубата на слуха, свързана с възрастта.
Също така, ако изпитвате затруднения да разберете какво ви казват хората - особено на претъпкани места като барове или ресторанти - и се налага да молите околните да повтарят или да говорят по-силно, вероятно е време да си направите изследване на слуха. Има и много други признаци за загуба на слуха, като това не се отнася само за възрастните хора. Децата могат да се родят с проблеми със слуха и ще забележите, че нещо може да не е наред, когато започнат да говорят и ако говорят различно от другите.
Нашият забързан и шумен живот може да се отрази зле на слуха ни. Ревът на автомобилния трафик, силната музика, която си пускаме в слушалките, музикалните фестивали, на които песните звучат от толкова огромни колони, че можете да усетите вибрациите, които пулсират във вас - всичко това и още много други неща могат да увредят чувствителната част на ухото и да причинят загуба на слуха. Тя може да е временна или да се превърне в нещо по-трайно, за което се нуждаете от помощ посредством слухови апарати.
Колко често трябва да проверявам слуха си?
Вероятно първото изследване на слуха, което ви е било направено, е било, когато сте били бебе, въпреки че това зависи от това на колко години сте и дали тогава е предлагано изследване от болницата или от личния ви лекар. Днес на всички бебета в Англия се препоръчва скрининг на слуха, обикновено около четири седмици след раждането. Слухът е от съществено значение за развитието на езика и речта, както и за цялостното общуване, защото ако не чувате какво казват околните, няма да можете да развиете речта си.
По принцип се препоръчва здравите възрастни да си правят изследване на слуха поне веднъж на десет години, но за тези, които са на възраст над 60 години, е наистина препоръчително да преминават през него всяка година. Косъмчетата във вътрешното ухо, отговорни за предаването на звуковите вълни по-нататък по канала, могат да се увредят с възрастта, което води до загуба на слуха, и затова с напредването на годините трябва да проверявате слуха си по-редовно.
Но ако сте на възраст под 60 години и работите в среда с високи нива на шум, като например в строителството или при поддръжка на пътища, и използвате цялото шумно оборудване, като например чукове и машини, трябва да си правите проверка на слуха на всеки няколко години, за да сте сигурни, че не сте претърпели увреждания. Тестовете са лесни, бързи и безболезнени и ще ви помогнат да защитите слуха си или ще доведат до поставянето на диагноза, която ще ви даде необходимата помощ за възстановяването му.

Нов закон защитава журналистите и свободата на медиите в ЕС
