Адвокат по наказателно право и реабилитация на осъдени лица

Адвокат по наказателно право и реабилитация на осъдени лица

Кога да потърсите  адвокат по наказателно право?

Наказателното право най-общо урежда отношенията между държавата и гражданите когато е налице извършено престъпление. Българското наказателно право е кодифицирано в Наказателния кодекс на Република България. То има за задача да защитава от престъпни посегателства личността и правата на гражданите и цялостния установен в страната правов ред, като за осъществяване на тази задача Наказателният кодекс определя кои общественоопасни деяния са престъпления и какви наказания се налагат за тях. Именно престъплението е този юридически факт, въз основа на който се поражда наказателното правоотношение, като наред с това представлява и основание за подвеждане на дадено лице под наказателна отговорност. Поради тази причина обвиняемия и подъсдимия в повечето случаи се нуждаят от адвокат по наказателно право.

Какво представлява реабилитацията в българското наказателно право?

Съгласно българското наказателно право реабилитацията е процес, чрез който лице, осъдено за престъпление, може да възстанови своето чисто съдебно минало и отново юридически да бъде „третиран“ от закона като неосъждан. Този процес има за цел не само да премахне юридическите ограничения, свързани с извършено престъпление след изтърпяване на наказание (и/или след изтичане на изпитателен срок), но и да предостави възможност за ново начало, заличаване на негативните последици от осъждането и по-добър повторен старт в обществото.

Ползите от реабилитация

1.Възстановяване на права и привилегии

Реабилитацията осигурява възможност за възстановяване на основни права и привилегии, които поначало не са налице след изтърпяно наказание.

  1. Заличаване на осъждане в свидетелство за съдимост

Процесът по реабилитация ще доведе до изтриване на конкретното осъждане от свидетелството за съдимост, което позволява отново върху същото да бъде изписано, че лицето не е осъждано.

  1. Възможности за професионално развитие и образование

След реабилитация се отварят нови възможности, свързани с професионално развитие и реализация, образование и работа.

  1. При ново наказателно дело реабилитираното лице отново ще се ползва от законовите привилегии на лице, което е неосъждано

При ново обвинение  в извършено престъпление, след като лицето е реабилитирано,  отново ще бъде „третирано“ като  неосъждано и като лице с чисто съдебно минало.

Реабилитация при престъпление: Как и кога?

Процесът по реабилитация включва подаване на официално искане пред компетентния съд при наличие на законовите предпоставки за това. Важно е това искане да бъде обосновано след изтичане на определен законов срок след изтърпяване на наказанието (и/или изтичане на изпитателен срок) и подкрепено с доказателства за промяна в поведението и социалния статус на заявителя.

Реабилитацията бива два основни вида: реабилитация по право и реабилитация по съдебен ред.

Реабилитация по право

Реабилитация по право настъпва автоматично след изтичането на посочения в закона срок, като законът отчита и вида на наложеното наказание.

Така ако лицето е осъдено условно, реабилитацията по право ще настъпи с изтичане на изпитателния срок. Това е възможно, обаче, само ако в този срок лицето не е извършило друго престъпление, което да активира отложеното му наказание.

Когато лицето е осъдено на лишаване от свобода до три години или на пробация, реабилитацията по право ще настъпи, ако в продължение на три години от изтичане на срока на наложеното наказание (с присъдата или намаленото с работа, или помилване) не е извършено друго престъпление, което да се наказва с лишаване от свобода или друго по – тежко наказание. Такова друго по – тежко наказание е доживотният затвор и доживотният затвор без замяна.

Реабилитацията по право не може да намери приложение по отношение на лице, осъдено на лишаване от свобода повече от три години или по-тежко наказание. Такова лице ще подлежи само на реабилитация по съдебен ред.

Реабилитация по съдебен ред

Реабилитация по съдебен ред е приложима, когато не може да се осъществи процедурата по заличаване на съдебното минало по право.

Условия за реабилитация по съдебен ред:

-              Да са изтекли три години от изтърпяното наказание;

-              Лицето, което ще иска изчистване на съдебното минало, да е имало добро поведение;

-              Да са възстановени всички имуществени вреди, свързани с извършеното престъпление;

Когато освен наказание лишаване от свобода има наложено и наказание „лишаване от право да се заема определена държавна или обществена длъжност” или „лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност”, както и в случаите при наказание „пробация”, за да се постанови реабилитация, трябва да е изтекъл срокът на тези наказания.

Ако с наказанието е наложена глоба, тя трябва да е изплатена.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини