Земеделците у нас с два протеста, единият иска оставката на Кирил Вътев

Късно снощи инициативен комитет от 17 браншови организации съобщи, че вместо да се присъединят към протеста на Българската аграрна камара (БАК), който се очаква да бъде насрочен за 6 февруари, ден преди това – на 5 февруари (понеделник), вторите ще организират стачни действия пред министерството на земеделието и храните с искане за оставката на агроминистъра Кирил Вътев.
Припомняме, че представителите на камарата имат законодателни и финансови искания и ако днес не получат отговор от премиера за отпускането на 500 млн. лв. компенсации заради сринатия пазар и спада в доходите си, още вчера те обявиха стачна готовност за 6 февруари.
Другите 17 организации обаче смятат, че заради посещението на правителствената делегация в САЩ, което започва от 6 февруари, секторът няма да бъде чут, затова и се вдигат на протест още в понеделник.
В декларацията на инициативния комитет е записано, че „във връзка със задълбочените и нерешени проблеми в последните месеци, които продължават да въздействат негативно върху селското стопанство, изразяваме нашето искане за оставка на министъра на земеделието Кирил Вътев поради неговата категорична неспособност да се справи с организацията и прилагането на земеделската политика в страната.
Призоваваме всички колеги от различните браншове в селското стопанство - животновъди, зърнопроизводители, оранжерийно производство, плодове и зеленчуци, овощари и други, да се присъединят към ефективните протестни действия, предвидени за понеделник, 5 февруари, с начален час 11 пред вратите на министерството на земеделието.
Основното ни искане е незабавната оставка на министър Кирил Вътев. Съпътствано с това изразяваме искането си за комплексна ревизия на националната земеделска политика, която в момента създава разрушителни последици за фермерите. Част от проблемите, с които министър Вътев категорично не успя да се справи през последните месеци и с това напълно изгуби доверието на бранша, са: неадекватната политика, свързана с вноса на земеделски продукти от Украйна; липса на средства за подпомагане по украинската помощ през 2024 г.; намалени ставки на субсидиите; нулева законодателна инициатива; липса на превенция и контрол във връзка с болестите по животните; съзнателно противопоставяне на браншовите организации и толериране на удобните.
Считаме, че е налице неотложна необходимост от промени и реформи в земеделската политика, с които да осигурим устойчиво и успешно бъдеще за селското стопанство в България. С оглед на настоящата ситуация в сектора и невъзможността на министър Вътев да се справи с натрупаните кризи в продължение на месеци считаме, че е наложително друго лице да поеме сектора и незабавно да се заеме с разрешаването на натрупаните проблеми.
В инициативния комитет участват “Обединени български животновъди“ с председател Бойко Синапов; „Съюз на говедовъдите в България“ с председател Димитър Зоров; Национална асоциация на оранжерийните производители с председател Велин Георгиев; „Асоциация на земеделските производители в България“ с председател Венцислав Върбанов; „Асоциация на българските биволовъди“ с председател Мария Степанчева; „Съюз на животновъдите в България“ с председател Пенка Христова; Сдружение “Развъдна асоциация на българските породи говеда – родопско късорого, българско родопско и искърско говедо“ с председател Иван Механджийски; Сдружение „Развъдна асоциация на аборигенни породи овце от Западна България" с председател Цветомир Христов; "Земеделски стопани" с председател Юлия Коюнджийска; Животновъдно сдружение "Старият Балкан" с председател Дарина Шишкова; Сдружение "Асоциация на животновъдите в региона Странджа-Сакар" с председател Христо Николов; "Развъдна организация за автохтонни породи овце в България" с председател Дарина Шишкова; „Асоциация на млекопреработвателите" с председател Димитър Зоров; „Българска национална организация на зооинжинерите за развъждане на породите селскостопански животни“ с председател Бойко Синапов; „Асоциация за развъждане на Среднородопска, Каракачанска, Родопски цигай овце и Каракачански кон - Смолян" с председател проф. д-р Цонка Оджакова-Копчева; Сдружение "Организация за развъждане на цигайски, романовски и местни породи овце в Република България" с председател Младен Колев и СНЦ "Сдружение за развъждане и отглеждане на млечни овце" с председател Димитър Добрев.
Източник: sinor.bg

Вятър ще брули из страната, но слънцето няма да трепне
