България, Гърция и Румъния готвят бързо въвеждане на мини Шенген помежду си

Снимка: Илинден прес
Снимка: Илинден прес

Евродепутати от „Обнови Европа“ предлагат създаване на бърз сухопътен мини-Шенген между Гърция, Румъния и България, който да функционира още през лятото на 2024 година и да облекчи тежкият трафик между трите балкански страни.

Писмото до гръцкия министър на имиграцията и убежищата Димитрис Кайридис е подписано от Даниел Лорер (ПП) и румънските евродепутати Дачиан Чолош и Влад Георге, както и от гръцкия евродепутат Георгиос Кирцос. Всичките са от групата на „Обнови Европа“.

Инициативата бе съобщена и от българската партия „Продължаваме промяната“, която е близка до Renew, макар партията да не е приета официално.

„Ние сме в Шенген и не сме по едно и също време. Ние трябва да я използваме тази реалност на новия Шенген“, каза в екслузивно интервю за Euractiv България румънският евродепутат Влад Георге.

Той съобщи, че евродепутатите са получи неформални „много позитивни“ сигнали от гръцкото правителство, че ще подкрепи инициативата. От 31 март 2024 г. България и Румъния стават частично членове на шенгенското пространство, но засега само за пътувания по море и летищата.. Гърция е отдавна част от зоната за свободно пътуване, но няма сухопътна граница с шенгенска държава.

В писмото на евродепутатите до гръцкия министър Димитрис Кайридис се споменават подкрепата на Европейската комисия за приемането на България и Румъния в Шенген. Вторият аргумент е, че представители на гръцкия туризъм и сектора за хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг ХоРеКа настояват за премахване на контрола по сухопътните граници, за да се улесни пътуването на румънски и български туристи към Гърция.

Засилиха контрола по граничните пунктове у нас заради войната между Израел и Хамас

„В момента контролът на сухопътните граници между трите страни все още носи огромни загуби на транспортните компании и туристите по отношение на пътни разходи, финансови загуби и загуби на време“, се казва в писмото на евродепутатите от Renew. Последният аргумент е, че премахането на граничния контрол незабавно би подобрило екологията в граничните райони.

Влад Георге коментира, че България, Румъния и Гърция няма да търсят одобрението на останалите от Шенген за премахването на граничния контрол. Трите страни само трябва да информират останалите, за да разберат дали няколко е против.

Мини Шенген: Предлагат да паднат границите между Румъния, България и Гърция

„Ние сега казваме, че Австрия няма нищо общо с това, Австрия, очевидно не е между Румъния и Гърция. Там е България. Така че не би трябвало да сме намесва. Политическата логика е, че ние не искаме одобрението на останалите. Ние искаме да знаем, че никой не се противопоставя на това. Никой би се противопоставил, защото те нямат интерес да го направят“, казва Георге пред Euractiv.

По думите му създаването на мини-Шенген трябва да бъде окончателно договорено до началото на март, за да може инициативата да започне да функционира до лятото.

„Управляващата партия в Гърция има всички интереси да го направи, защото това бе изрично поискано от гръцките туристически асоциации. Те поискаха от правителството да направи нещо за това, защото те правят големи пари от туризма, а много пари се губят заради съществуването на граничния контрол“, казва Георге.

Източник: euractiv.bg

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини