Началниците на отделения в МБАЛ-Благоевград с оставки в джоба, изпращат гневно писмо до министър Хинков
С оставки в джобовете са началниците на отделения в МБАЛ-Благоевград. Лекарите в най-голямото и най-трудно за управление здравно заведение подготвят протестно и гневно писмо до здравния министър Христо Хинков срещу готвеното назначение на д-р Михаил Спасов за директор на болницата. Потвърждението, че той е фаворит за овакантения пост заради внезапната кончина на д-р Огнян Митев дойде от здравното министерство. Той трябва да бъде назначен за временно изпълняващ длъжността на 9 февруари, когато ще се проведе Общо събрание на Съвета на директорите. МБАЛ е акционерно дружество, в което мажоритарен собственик е държавата с 87% дялово участие. Медиците, които са начело на отделенията, са категорични, че готвеното назначение е изцяло политическо решение на Продължаваме промяната.
Те не са съгласни толкова важно здравно звено, което изпълнява и огромна социална функция, да се поверява на техен колега, който е не само външен за тяхната болница, а и работи в конкурентно здравно заведение. Той въобще не познава структурата на МБАЛ, където работят 600 човека, няма нито административен опит, нито управленски опит.
Вчера при кмета Методи Байкушев се е състояла среща с някои началници на отделения в МБАЛ-Благоевград. На нея градоначалникът е разкрил, че Михаил Спасов е негово предложение и че той поема отговорност да бъдат извършени необходимите реформи.
Лекари недоумяват защо това предложение е направено еднолично от кмета Байкушев, без да е разговарял и обсъдил въпроса с тях и с екипа на МБАЛ. Те са убедени, че ще хвърлят оставки и ще обезкървят здравното заведение, което от години е на ръба заради кризата с лекари и медицински персонал.
Медиците подготвят и нарочно писмо, което ще изпратят до министър Хинков, в което ще изтъкнат всички свои мотиви и възражения срещу евентуалното назначение на д-р Михаил Спасов за в.и.д. директор.
Болницата в Благоевград от години е на командно дишане. Принудена е да оцелява в конкуренцията на частна болница, която привлича млади лекари и акумулира повече печалба. В държавната болница от много време не е направена никаква инвестиция с държавни или общински средства. Разчита се за кърпене на положението с помощта на дарители. Допреди няколко месеца имаше и протести на медицински сестри и санитари заради ниските заплати, които получават. Областната болница изостава драстично на фона на общинските болници в Пиринско. Не са лишени от основание и притесненията, че може да се стигне до най-лошото - да нейното закриване, тъй като самата болница май е по-болна от своите пациенти. А е време някой да се замисли, че тя изпълнява социална функция. Затова ще е огромна грешка на всички управници, които биха допуснали подобно нещо.
Кметът Методи Байкушев има право да признае, че има свой политически фаворит за управлението на болницата. Но той дойде с обещанието, че ще управлява прозрачно и в диалог, като решенията ще се взимат след обсъждане на даден проблем, а не еднолично и партийно.