Община Благоевград изостава в управлението на отпадъците, може да има промяна в такса смет
Задава ли се ново увеличение на такса смет в община Благоевград? Не е невъзможно, защото Община Благоевград изостава много в изграждането на система за управление на отпадъците. Екипът на кмета Методи Байкушев работи от дни по тази тема, за да се вземе решение ще има ли корекция в местните данъци и такси. В сряда, 6 декември, ще бъде обявено в сайта на Общината конкретното предложение на Общинска администрация за местните данъци и такси.
След 14-дневния законов срок по обсъждането, предложението на кмета ще бъде внесено за гласуване в местния парламент, както и мненията на гражданите и други заинтересовани страни. В този времеви интервал е възможно и държавата на повиши данъчните оценки на имотите. Така че са възможни промени. Миналата година въпросът с такса смет стигна до Върховния административен съд, който отмени първоначалното решение на миналия Общински съвет в Благоевград и от 2.9 промила ставката бе намалена на 2.1 промила.
Всяка Община е длъжна да изгради система за управлението на отпадъците си. В тази системата по закон има определена йерархия. В тази йерархия първата задача на жителите е да не произвеждат отпадъци, което няма как да стане. Втората задача на жителите е при създаването на отпадък да го използват отново, ако не - да го цеки– ако създадат отпадък, то да го използват отново, ако не - да го рециклират. Ако произведат отпадък и не могат да го използват или рециклират, те трябва да го съберат разделно. Тогава Общината няма да плаща отчисления на РИОСВ, а сега за всеки депониран тон се плаща по 95 лева. Ако смесеният отпадък се намали, то по-малко пари ще се дават на оператора за третирането и следователно по-малко отпадък ще бъде извозван за депониране.Важно е обаче биоразградимият отпадък да се събира отделно, за да може да се захранва капацитета на анаеробната инсталация. Ако тя няма „достатъчно храна“, то няма да се покрият показателите за устойчивост на европейското финансиране от 41 млн. лв.
"Това значи, че може да връщаме пари. Истината е, че дейността по управление на отпадъците в момента генерира по-малко приходи, отколкото разходи. А искаме от началото на 2025 година да се плаща толкова такса смет, колкото отпадъик сме изхвърлили. Но това също струва пари, а ние няма откъде да ги вземем. Този дефицит трябва да се запълни", каза още Методи Байкушев.