БДЗП и Зелени Балкани започнаха поставяне на изкуствени гнездилки за ловните соколи

БДЗП и Зелени Балкани започнаха поставяне на изкуствени гнездилки за ловните соколи

През ноември екип на БДЗП и „Зелени Балкани“ постави 15 изкуствени гнезда за ловни соколи в Южна България. Те ще допринесат за подобряване на гнездовите местообитания на вида в страната. Целта на тази дейност е да се осигурят безопасни и подходящи места за  размножаване, което ще насърчи младите птици от програмата на „Зелени Балкани“ за завръщане на вида в България или излюпените в дивата природа да останат и да започнат да отглеждат поколенията си в страната.

В рамките на проект „Живот за сокола“ се предвижда поставянето на общо 60 изкуствени гнезда по стълбове от мрежата за високо напрежение. Те се монтират на предварително проучени и подходящи места в България, където има запазена хранителна база като лалугери, полевки и други предпочитани жертви за ловния сокол. Същевременно те са разположени далеч от населени места, за да се намали рискът от безпокойство на гнездящите птици, както и вероятността за нападения на гълъби с цел избягване на конфликта между гълъбовъдите и соколите.  Поставянето на изкуствени гнезда на подходящи места е практика доказала своята ефективност в редица държави. В Унгария и Румъния например над 80% от популацията на ловни соколи се размножава в такива гнездилки. У нас методът е успешно приложен за подпомагане възстановяването на друг световнозастрашен вид – царският орел.

Провеждането на тази дейност е част и от дългогодишното партньорство на БДЗП с Електроенергийния системен оператор (ЕСО), с когото има подписано рамково споразумение за опазване на свързаните с електропроводите птици и на електропреносната мрежа.

В миналото ловният сокол е гнездил основно на дървета и скали, използвайки гнездата на други видове птици. През последните десетилетия обаче, в много части на страната местообитанията значително са променени и броят на единичните стари дървета сред земеделските земи е много намалял, а с това и местата за гнездене на редица видове птици. Гнездилките ще останат на мястото си за десетилетия и ще създадат подходящи условия за сигурно гнездене не само за ловния сокол, но и за други видове птици.

БДЗП и „Зелени Балкани“ изказват благодарности на екипите на МЕР Хасково и МЕР Стара Загора за оказаното съдействие при изпълнение на дейността.

Снимки: Яна Андонова/ „Зелени Балкани“

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини