Училището в Горно Драглище със запомнящ се празник за 230 г. от рождението на своя патрон

Основно училище "Неофит Рилски" в село Горно Драглище отбеляза 230 години от рождението на своя патрон с вълнуваща музикално-литературна програма. Тържеството в чест на видния книжовник, просветител и учител започна със слова на Неврокопски митрополит Серафим и Сашо Александров (директор на ОУ “неофит Рилски”), които приветстваха всички гости на събитието в Народно читалище “Слънце 1938 г.”
Програмата продължи с представяне житейския път на български монарх Неофит Рилски, патриотични песни и стихове, в изпълнение на ученици от 1 до 7 клас. С усмивка на лице възпитаниците на училището в село Горно Драглище докоснаха всички присъстващи с магията на театър и “Златната връвчица” на Георги Райчев.
Малко по-късно на сцената се качиха изпълнителите за автентичен фолклор от група “Банска младост”, а след тях колоритните баби на Горно Драглище - Дешка, Дена, Елена, Райна и Яна, с помощта на десетки малчугани, представиха драматизация на приказката “Дядо и ряпа”.
Пазейки родната памет, ученици на ОУ ”Неофит Рилски” и танцьори от Народно читалище “Слънце” зарадваха публиката с пленяващи фолклорни и танцови изпълнения. Патронният празник, който завърши с песента “Къде си вярна ти любов народна”, зае и почетно място в историята на ОУ “Неофит Рилски”, обявявайки дата 2 ноември като официален празник - за честване на годишнини на училището.
Тържеството на културата и образованието бе уважено от представители на Община Разлог и Кметство - село Горно Драглище, бивши и настоящи ученици и преподаватели, десетки гости от цялата община.
Паралелно с празничното тържество в училището бе организиран и конкурс за рисунка и макет на тема "Моето училище". Ученици от първи до седми клас изработиха десетки макети и нарисуваха своето любимо училище, а тяхно жури станаха всички гости на тържеството. Всеки желаещ можеше да даде своя вот за най-красива рисунка и макет. След преобраяване на гласовете в категория "Рисунка" на първо място се класира Лидия Димитрова, а след нея Ивана Пандева и Димитър Котев. Никола Чеканаров (5 клас) събра най-много гласове в категория "Макет", а след него останаха Георги Цирков (6 клас) и Иво Механджиев (7 клас). Призьорите бяха наградени от директора на училището с грамоти и предметни награди, а всички участници получиха сладкиши.

Над 300 таланти в борбата от 7 държави излизат на тепиха в Гоце Делчев
