Тежка суша в Добруджа, на места не е валяло от юни
Екстремната суша поставя пред поредни изпитания земеделските производители в Добруджа. След като прибраха реколтата си и реализираха изключително ниски средни добиви от слънчоглед и царевица, сега те са изправени и пред невъзможността да извършат оран по полетата. Рисков и несигурен е и процесът по сеенето на есенниците – пшеница, ечемик и рапица.
Масово чупене на машините, изключително запрашаване, което допълнително затруднява процеса, липса на каквато и да било влага на метър дълбочина и високи температури са сред основните проблеми на тазгодишната есенна селскостопанска кампания.
Нели Стоянова е председател на кооперацията в село Паскалево, която обработва 10 000 дка земя. Завършили са процесът по засяване на пшеницата, независимо че почвата е в неблагоприятно състояние, но по думите й, аграрните процеси трябва да се спазват и колкото и да се чака, ако не завали, ситуацията няма да се подобри, съобщава БНР.
Докато на територията на кооперацията в село Паскалево дъжд е имало през август, то на други места в област Добрич последните валежи със селскостопанско значение са били чак през юни. Такава е ситуацията при Мария Дикова, която обработва около 6000 дка земя в общините Балчик и Каварна.
Около 1 100 000 дка земя обработват в област Добрич земеделските кооперации. 35 от тях членуват в Областния съюз на кооперациите, чийто председател е Кирил Комитов. По думите му за дългогодишната си земеделска практика толкова трудна селскостопанска година не е имало.
Зърнопроизводителите споделят, че проблем са и необичайно високите температури за края на месец октомври, което би могло да се отрази на препаратите за обеззаразяване на семената той да спре да действа. Това от своя страна ще доведе до проблеми и с вредители и заболявания, допълва Нели Стоянова.
Единствената надежда за стопаните в момента е да завали дъжд, който да осигури така необходимата влага за семената, които вече са заложени в почвата.