С поклон към героите и военен ритуал Разлог сведе глава пред величието на Илинденската епопея

Снимка: Община Разлог
Снимка: Община Разлог

С възпоменателна церемония и военен ритуал по полагане на венци и цветя жители и гости на община Разлог отбелязаха 120 години от величието на Илинденско-Преображенското въстание. В церемонията взеха участие и военни от Трето бригадно командване в Благоевград.

Събитието се  проведе пред паметника “Илинденци”, където Мъжка фолклорна група „Годлевски Великден“ изпълни патриотичните песни "Песен за Гоце", "7 години", "Цвете от Пирина".

Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим отслужи панихида за героите, загинали за свободата на България, а кметът на община Разлог инж. Венцислав Гърменов и Мария Димова, областен управител на област Благоевград, направиха обръщение към всички присъстващи.

“На този паметен ден, изразяваш непобедимия български дух, пред олтара - символ на гордостта и българската храброст, се прекланяме пред подвига на героите, оставили костите си пред светилището на Отечеството! В знак на искрена почит и признателност нека отеква посланието ни, че помним кървавите събития от 1903 година и носим в сърцата си хилядите загинали по време на националнообединителните борби, приели и предаващи посланието за силен и единен народ!”, това вдъхновяващо послание отправи Гърменов.

Под съпровода на Духов оркестър към Народно читалище „15 септември 1903- 1909 г.“ – град Разлог, пред духовната сила и саможертвата на участниците в Илинденско-Преображенското въстание глава сведоха кметът на Разлог, председателят на Общински съвет-Разлог д-р Мария Копанарова, зам.-кметът по икономическите и правни въпроси Иван Гюров, кметове по населени места от община Разлог и областта, народни представители, признателни граждани.
В знак на признателност пред мемориала на героите цветя поднесоха инж.кметове на общини в Пиринско, военни командири, депутати, Николай Шушков от името на Национален комитет за отбелязване на 120 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, представители на политически партии, признателни жители и гости на община Разлог.

Историята се помни, величието също! През 1903 г. в с. Смилево, Битолско, на Илинден е поставено началото на Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание. То продължава в Одринско на Преображение и завършва в Разлог на Кръстовден. В желанието за национално обединение на българите въстанието, белязано от трите християнски празници, става един от най-великите подвизи за жителите на тези региони.
Над 200 са убитите по време на въстанието в Разложкия край. Селата Кремен, Обидим, Белица и християнските квартали на град Мехомия (днешен Разлог)-центърът на въстанието, са изгорени.
42-ма мъже от Разлог са дали живота си за свободата. 28 от тях са погребани в оброчището „Св. Димитър“-парка пред Исторически музей-гр. Разлог. Най-младият от тях е 16-годишния Иван Цуцуманов, а най-възрастния е 68-годишния Марко Хаджиев. Останалите са мъже, в разцвета на силите си, оставили след себе си сираци и още неродени деца.
Поклон пред героизма и решителността на въстаниците!

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини