Георги Парцалев: Здравето, приятелството и любовта не се купуват с пари

Георги Парцалев
Георги Парцалев

Незабравими са усмивката и чувството му за хумор за тези, които са имали щастието да го гледат. Независимо къде - на театралната сцена, по телевизията, на големия екран в киното. Той е един от най-добрите български актьори за всички времена - Георги Парцалев. Човекът, който има зад гърба си десетки забележителни роли и в театъра, и в телевизионните филми, и в киното. Бъдещият титан на актьорската игра е роден на днешната дата през 1925 година в град Левски. Итересно е, че след завършването на гимназията започва да учи медицина в Софийския университет. Но както е казал народът: „Шило в торба не стои”.

Закономерно талантливият Георги Парцалев през 1956 година започва работа в Сатиричния театър. За да не спира да впечатлява и режисьори, и критици, и колеги, и публика в продължение на четири десетилетия. На театралната сцна изиграва над 40 роли, най-известните от които са в “Михал Мишкоед”, “Големанов”, “Ревизор”, “Смъртта на Тарелкин”.  Първата му роля в киното е пък в един от най-гледаните филми - „Любимец 13“, където главната роля е поверена на друг велик актьор – Апостол Карамитев. За да започнат да го търсят за роли в десетки филми - „Привързаният балон”, „Кит”, „Петимата от Моби Дик”, „С деца на море”, „Сиромашко лято”, „Баща ми бояджията”, „Два диоптъра далекогледство”, „13-ата годеница на принца''. Макар че изиграва десетки роли, така и не се сбъдва една от мечтите му – да изиграе Дон Кихот де ла Манча.

Всички, които са се докоснали до него, твърдят, че Парцалев е прекрасен човек с чиста душа, невероятен актьор и професионалист. И в същото време - с една типично негова стеснителна усмивка под характерния за него мустак. Човек, който е здраво стъпил на земята и през целия си съзнателен живот е бил далече от суетата, завистта, алчността. Всичко това го превръща в стожер не само на сцената на Сатиричния театър, но и на десетките емблематични игрални филми, на телевизионните сериали и шоута. Парцалев успява със своя смях да очарова, да облагороди зрителите. Защото за самия него смехът е нещо твърде сериозно, затова е категоричен, че не може актьорите да карат хората да се смеят на глупости. Неговото сценично присъствие запленява останалите, а публиката се смее до сълзи на неговата игра, на неговите импровизации.

Умира на 64 години в София на 31 октомври 1989 г. Често по телевизията въртят един от емблематичните филми, в който и разсмива, и предизвиква размисъл – „С деца на море”. И често си спомняме за превъплъщението му в образа на чичо Манчо, който винаги се връща при нас от телевизионния екран. А споменът за Георги Парцалев няма да си отиде. Защото талантът на великите актьори не се забравя.

Ето мисли на Парцалев и цитати от филми с негово участие:

"Три неща за мен са най-скъпи: здравето, приятелството и любовта - защото не се купуват с пари."

"Смехът е сериозно нещо. Не можем да караме хората да се смеят на глупости."

"Чувствам се еднакво добре навсякъде. Киното създава популярност, то е една индустрия. В него сълзата може да се създаде и изкуствено. Докато в театъра за една сълза в последно действие трябва да воюваш още от първото."

"- А какво е командировка? - Когато ти плащат, е командировка, а когато ти си плащаш, е курорт." ("С деца на море")

"- Аз съм най-хубав, аз съм най-снажен, аз съм и бел, а че и румен." ("Зех тъ Радке, зех тъ")

"- Чакате ли тъмносини запорожци? - Пепитени чакаме." ("Два диоптъра далекогледство")

"- Абе, бай Иване, каде е чепа, бай Иванееееее…" ("Тримата от запаса")

"- Няма да е делфин това. Любов ще е." ("С деца на море")

"- Къде е Кирчо? Техните го търсят да го бият." ("С деца на море")

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини