Тенденции, предизвикателства и възможности за развитие за биологичното земеделие в България

Тенденции, предизвикателства и възможности за развитие за биологичното земеделие в България

                                                                                                                 

                                                                                                                http://www.greece-bulgaria.eu/

Според данни на Евростат темповете на нарастване на площите с биологично земеделие в България са многократно по-високи в сравнение със средните темпове на нарастване на подобни площи в други държави от Европейския съюз. През 2017г. България е отчела площ от 136,618 ха, заети с био земеделие, в сравнение с 2007г., когато са отчетени 13,646 ха. Това представлява десетократно увеличение. За сравнение през 2017г. Европейския съюз има 12,560,189 ха обща площ с биологично земеделие, спрямо 7,268,143 ха през 2007г. Това показва, че увеличението на този тип площи у нас е в пъти по-високо. Данните сочат, че в България се поддържа относително балансирано разпределение на площите с различен тип биологично производство, в сравнение с Гърция с преобладаващ дял на постоянно затревени площи, Полша и Румъния с голям дял на обработваеми земи, и Франция с голям дял на трайни насаждения.

Високият темп на нарастване на площите с биологично земеделие в успешно съчетаване с агроекологичните мерки спомага постигане на целите за опазване на биоразнообразието. Поради неупотребата на минерални торове и химични пестицид подпомага смекчаването на въздействието на климатичните промени, подобреното качество на води и почви и почвеното биоразнообразие.

                                                                                                                  

                                                                                                               http://www.greece-bulgaria.eu/

                                                                                  Проект-100223

Проучване сред агро и туристическите бизнеси в трансграничния регион България – Гърция показа наличието на множество проблеми пред предприемачите в тези сфери. Някои от темите са свързани с по-високите разходи, заради увеличаване на възнагражденията на работниците, високите лихви, както и конкуренция на производители, които произвеждат с по-ниска себестойност. Липса на информация за субсидии за лозари и винари, чрез които да се откроят сред европейските си конкуренти е един от сериозните фактори, които забавят развитието на бизнесите. Над 70% от отговорилите посочват, че не са запознати с възможностите за финансиране в трансграничния регион, но имат необходимост от финансиране с цел увеличаване на конкурентостта и навлизане в нишови пазари. Проучването е проведено през изминалата 2022 година от Бизнес академия за агро – туризъм.

На база събраната и анализирана информация вече се подготвят обучения по най-належащите теми като например какви са начините за кандидатстване за безвъзмездно финансиране, какви са изискванията към бизнесите, сключване на договори, комуникация с управляващ орган и междинно звено, отчитане и още. Обученията ще бъдат свързани с разнообразни възможности за финансиране на развитие на бизнесите и преход към биологично земеделие за животновъди, биологично растениевъдство и биологично пчеларство.

Повече информация за предстоящите възможности и инициативи следете в официалните канали на Академията:

Facebook: https://www.facebook.com/agrobusinessacademy

Instagram: https://www.instagram.com/agro_business_academy/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/agro-business-academy/

                                                                                                                   

                                                                                                                http://www.greece-bulgaria.eu/

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини