Тенденции, предизвикателства и възможности за развитие за биологичното земеделие в България

http://www.greece-bulgaria.eu/
Според данни на Евростат темповете на нарастване на площите с биологично земеделие в България са многократно по-високи в сравнение със средните темпове на нарастване на подобни площи в други държави от Европейския съюз. През 2017г. България е отчела площ от 136,618 ха, заети с био земеделие, в сравнение с 2007г., когато са отчетени 13,646 ха. Това представлява десетократно увеличение. За сравнение през 2017г. Европейския съюз има 12,560,189 ха обща площ с биологично земеделие, спрямо 7,268,143 ха през 2007г. Това показва, че увеличението на този тип площи у нас е в пъти по-високо. Данните сочат, че в България се поддържа относително балансирано разпределение на площите с различен тип биологично производство, в сравнение с Гърция с преобладаващ дял на постоянно затревени площи, Полша и Румъния с голям дял на обработваеми земи, и Франция с голям дял на трайни насаждения.
Високият темп на нарастване на площите с биологично земеделие в успешно съчетаване с агроекологичните мерки спомага постигане на целите за опазване на биоразнообразието. Поради неупотребата на минерални торове и химични пестицид подпомага смекчаването на въздействието на климатичните промени, подобреното качество на води и почви и почвеното биоразнообразие.
http://www.greece-bulgaria.eu/
Проучване сред агро и туристическите бизнеси в трансграничния регион България – Гърция показа наличието на множество проблеми пред предприемачите в тези сфери. Някои от темите са свързани с по-високите разходи, заради увеличаване на възнагражденията на работниците, високите лихви, както и конкуренция на производители, които произвеждат с по-ниска себестойност. Липса на информация за субсидии за лозари и винари, чрез които да се откроят сред европейските си конкуренти е един от сериозните фактори, които забавят развитието на бизнесите. Над 70% от отговорилите посочват, че не са запознати с възможностите за финансиране в трансграничния регион, но имат необходимост от финансиране с цел увеличаване на конкурентостта и навлизане в нишови пазари. Проучването е проведено през изминалата 2022 година от Бизнес академия за агро – туризъм.
На база събраната и анализирана информация вече се подготвят обучения по най-належащите теми като например какви са начините за кандидатстване за безвъзмездно финансиране, какви са изискванията към бизнесите, сключване на договори, комуникация с управляващ орган и междинно звено, отчитане и още. Обученията ще бъдат свързани с разнообразни възможности за финансиране на развитие на бизнесите и преход към биологично земеделие за животновъди, биологично растениевъдство и биологично пчеларство.
Повече информация за предстоящите възможности и инициативи следете в официалните канали на Академията:
Facebook: https://www.facebook.com/agrobusinessacademy
Instagram: https://www.instagram.com/agro_business_academy/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/agro-business-academy/

Община Белица ще дари 10 000 лева за пострадалите в Турция
