Цветан Пчелин: Никога нищо няма да забравя от апокалипсиса след земетресението в турския град Дюздже преди 24 години!

Цветан Пчелин
Цветан Пчелин

"Нищо от видяното там няма да забравя до края на живота си. Това не се забравя. Сега за мен е дежавю да гледам кадрите от последствията и трагедията след земетресенията отпреди няколко дни. Няма да забравя плача на мъже и жени, мъката в детските очи, воя на линейките и пожарните, рева на хеликоптерите. Има една дума за тази картина преди 24 години в Турция и тази сега – апокалипсис". Думите тежко се отронват от устата на 57-годишния планински спасител от град Добринище - Цветан Пчелин. Той е един от спасителите, които отиват на мисия в турския град Дюздже през ноември 1999 година.


Какви са сухите цифри за този трус, който отнема човешки животи, обърква човешки съдби, причинява опустошителни разрушения?
В 16:57 ч. на 12 ноември 1999 година местно време е регистрирано земетресение с магнитуд 7,2 по скалата на Рихтер с епицентър в Дюздже. Населеното място се намира в окръг Болу, на 300 км от Истанбул и Анкара в Северозападна Турция. Според официални данни, публикувани на 30 ноември 1999 г., броят на жертвите от труса е 784 души, ранени са 4947 души. Разрушени са 750 сгради, половината от които се намират в Дюздже. В намиращия се на 15 км от Дюздже гр. Кайнашлъ има 301 разрушени сгради.

В продължение на една седмица след този силен трус Цветан Пчелин работи на терен с колегите си. Той заминава за южната ни съседка като водач на куче, с него е 4-годишният му верен приятел Бъки. Кучето се пуска напред от водача, за да души за улавянето на миризма. С лай казва на стопанина си, че има хора под развалините. В такива ситуации животното се закарва встрани, за да може хората да търсят оцелели под руините.

"Докато ние разчистваме отломките, кучето вече е на друго място, за да търси оцелели. Но и кучетата имат нужда от почивка, те също се изморяват. Трябва да им се даде 10-15 минути отдих между две търсения. Имаше случаи, в които виждах два блока един до друг - по единия не личи, че е имало земетресение, а другият е изравнен със земята. Срутилите се постройки изглеждаха като подредени панелни плочи една над друга", спомня си Пчелин кошмара от онези изпълнени с мъка, сълзи, но и с надежда дни. Гледките били смразяващи и за кръвта, и за ума на всеки нормален човек. Но спасителите нямат право да проявят слабост. Адреналинът в такива ситуации ги държи да не се размекнат. А и колебанието, колкото и малко да е у него, се усеща от кучето, това влияе и на неговата работоспосоност. Затова на терен ли е, никакви чувства, същото е и при инцидентите в планината.

"Вечер като седнем и ни потекат сълзите, защото ние също сме хора. Но на терен ли сме, никаква слабост", признава планинският спасител. И се моли неговите колеги, които са в момента в Турция, да успеят да спасят човешки животи. Нещо, което нямали шанс да направят преди 24 години Цветан Пчелин и останалите спасители.    

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини