Протест в Добринище срещу бъдещо застрояване в Пирин, шефът на ОбС-Банско: Няма как да има хотели в планината!

Десетки представители на туристическия бизнес в курорта Добринище излязоха тази сутрин на протест пред сградата на кметството в града. Те са против решение на Общинския съвет в Банско, взето на последната сесия за 2022 година, с което се позволява промяна на Общия устройствен план за територия от 160 декара в местността Логовете. Досега в района около хижа „Гоце Делчев”, където е ски зоната, можеше да се строи само спортна инфраструктура, а сега вече ще може да се осъществи и жилищно строителство. Недоволните хотелиери, стопани на къщи за гости и ресторантьори, чийто бизнес е в града, вече внесоха жалби до областния управител на Благоевград, в които настояват да се спре решението на местния парламент.
„Нашето притеснение е, че всичко ще се изнесе горе в планината, ако някой инвеститор вдигне хотели и изсече гората. Тогава туристопотъкт ще се насочи в Пирин, а в града бизнесът ще загине. Всичко това е решено без да се иска нашето мнение, да се направи обществено обсъждане, да се чуе гласът на народа. Искаме яснота по този въпрос, ако трябва, сме готови да се борим и за провеждането на референдум”, заяви Здравчо Галчев, който има къща за гости в курорта. Той подчерта, че за 30 години той и колегите му от туристическия бранш работят за имиджа на Добринище, те са тези, които са давали трудови дни за построяването на водопровода и на лифта.
Председателят на ОбС-Банско - Костадин Загорчин, увери, че никой няма да позволи построяването на хотели в Пирин планина. „Това не се случи в Банско, няма как да се случи и в Добринище. Няма никакъв инвеститор, който да има планове да вдига хотели в местността Логовете. 95% от въпросните земи са частни, в огромната си част са на жители на Добринище. Това са ниви и самозалесили се гори. Над 1 година стопаните им ни атакуваха, че бавим решението за земите им”, каза за „Илинден Прес” председателят на местния парламент Костадин Загорчин.
Той изтъкна, че въпросните терени са в урбанизирана територия, но до момента тя е била само за спортна инфраструктура, а сега вече може да има и жилищно строителство. Но в никакъв случай не става дума за вдигането на хотели. А само за малки постройки – ски гардероби, бунгала, вили, кафенета. „За да гарантираме, че няма да се строят огромни сгради, въведохме много ограничения. Може да се строи само в до 10% от целия имот. Кота корниз /най-ниската част на покрива/ е 7 метра, а кота било е 10 метра /най-високата част на покрива/”, каза още Загорчин.
Председателят на ОбС разясни, че на практика решението на местния парламент е само предложение за промяна на Общия устройствен план. Тепърва започва цялата дълга и тежка процедура, която включва обществено обсъждане, съгласуване с компетентни институции, направата на екологична оценка. Така че предстои местните хора в Добринище да кажат своята дума и въобще да не се стигне до промяна на ОУП в местността Логовете.

Жителите на 6 села отново на протест заради затворения Покровнишки мост
