Всички населени места в община Разлог отбелязаха Богоявление, Добърско чества своя празник

Снимки: Община Разлог
Снимки: Община Разлог

По традиция и тази година на Йордановден в храмовете в община Разлог бе отслужена литургия, а след нея стотици миряни се отправиха към реки и водоеми за ритуала по спасяване на богоявленския кръст.

В града десетки вярващи се присъединиха към литийното шествие от храм ,,Свето Благовещение Богородично" до езерото в градския парк. В ритуала по хвърляне на кръста се включиха 18 християни, като свещеният символ от студените води на езерото бе изваден от 27-годишния Иван Колевичин от Долната махала. В село Баня млади момци в носии извиха българско хоро, свещеният символ бе изваден от Христо Бергов, в село Бачево – от Николай Стоянчев, в Горно Драглище – от Тодор Шакин, в Годлево – от Иван Халкалиев, в Добърско - от Марин Папев, в Долно Драглище – от Борислав Бански, а в село Елешница Тодор Михайлов спаси богоявленския кръст.

С вековни обичаи и наричания за здраве бе отбелязан и празникът на село Добърско. Специални поздравления към всички жители и гости на разложкото селце отправи инж. Венцислав Гърменов, кмет на община Разлог.

“Водици - един от най-големите християнски празници, отразява всички вас - най-голямото богатство на едно населено място, хората - трудолюбиви и гостоприемни, достойни пазители на родовата памет, бит, култура и обичаи. На този свят ден нека песента на момите и паметта на мълчаната вода станат орисници на всички благопожелания и реченото нека да бъде сторено, за да се развива село Добърско, да се запазят изконните български добродетели. Бъдете здрави и благословени!”, каза градоначалникът. Той подари и богоявленска икона на кмета на селото - Илиян Джунев, с пожелания за здраве и късмет на Добърско.

В разложкото село празнуването на Йордановден е съпроводено с изпълнението на обичаи, свързани с Коледа и с пролетни момински игри. На сцената се изявиха талантливи местни жители и самодейци. В ранни зори моми водичарки, облечени като лазарки, обикалят къщите, като всяка от тях носи котле със светена вода и босилек. Във всяка къща се пее “Егринко, девойче”, след което се пее за най-възрастния мъж в семейството. Като изпеят тази песен, една от момите взима малко дете и го залюлява, а другите пеят песни. Момите, които пеят, пръскат със светена вода за здраве.

                                          Добърско-празник

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини