Наследници на заровски родове с вълнение видяха храма и къщите на своите предци в Гърция
Родният край на предците отново отведе десетки наследници на заровски родове от Благоевград, Петрич и Крупник в Гърция. С много вълнение и емоция над 35 души посетиха някогашното село Зарово в южната ни съседка, което сега носи името Никополи.
Това стана след тригодишно прекъсване поради пандемията от ковид. Представители на фамилиите Тодорови, Хантови, Ирибозови, Машеви, Самарджиеви, Сандеви и други с умиление си спомниха разкази и предания от майки и бащи, баби и дядовци, докато обикаляха по уличките и разпознаваха в каменните къщи някои от домовете на родствениците си. Преди 110 години там са живели 1200 българи, но всички са прогонени през 1912 година и са се установили в България.
Църквата „Свети Илия” е опожарена през 1912 година, но по-късно е възстановена и богато изографисана. В храма се пази Заровската плащеница, дарена от Хаджи Константин Николов през 1888 година след завръщането му от Ерусалим. Владишкият трон и иконите също са запазени от старата църква. Махалите на Зарово се разполагали от бреговете на река Богдана до близките хълмове на Круша планина.
„Видяхме и аязмото с лековита вода до селото, което е рядък природен феномен. Съжалявам, че не можахме да съберем и наследници на заровски родове от Сандански
и село Илинденци и всички заедно да посетим Зарово”, сподели архитект Костадин Сандев от Благоевград, който е сред инициаторите наследниците на заровски родове да посещават родния край на своите предци.
Село Зарово с красотите на околната Круша планина, на река Богдана, на своята църква и с чистия си въздух ни зареждат с прекрасни емоции и спомени за нашите родове и традиции, допълни той.